Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. máj. 2020Urban
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
08.10.2010 11:58 Zaujímavosti
Stúpol počet Slovákov hospitalizovaných na psychiatrii v zahraničí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2010 11:58 Zaujímavosti

Stúpol počet Slovákov hospitalizovaných na psychiatrii v zahraničí
Slovenskí konzuli sa za posledné obdobie stretávajú so zvýšeným počtom hospitalizovaných občanov SR na psychiatrických oddeleniach v zahraničí. "Nie je to fenomén iba letnej turistickej sezóny, ale počas tejto toho bolo o poznanie viacej ako inokedy," konštatovala na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľka konzulárneho odboru ministerstva zahraničných vecí Anna Juriková.
Išlo o turistov, ktorí sa zatúlali a neskôr ich našli dezorientovaných. V Španielsku sa ale napríklad liečili aj študenti na bipolárnu poruchu. Juriková pripomenula, že medzi hospitalizovanými sú tiež ľudia, ktorí nemajú žiadne poistenie, čo výrazne komplikuje ich návrat do vlasti.
Počas júna až augusta bol zaznamenaný zvýšený počet úmrtí, a to 147 oproti vlaňajším 106. Slováci zahynuli pri dopravných nehodách, ale aj na infarkt či spáchali samovraždu. Už tradične ich najviac prišlo o život v Čechách, ale podľa Jurikovej je z tejto krajiny hlásených najviac takýchto prípadov počas celého roka.
Na druhej strane bolo v letnom období menej zranených a hospitalizovaných v porovnaní s vlaňajškom. Poklesla i trestná činnosť páchaná Slovákmi. Mimoriadne aktívni boli v obľúbenej destinácii v Chorvátsku, kde kradli v hotelových izbách, ale aj z osobných automobilov.
V Taliansku zase zobrali 17 občanom SR vodičské preukazy, keďže jazdili pod vplyvom alkoholu. "Tento priestupok sa často vyskytuje aj v Poľsku," dodala Juriková. Slováci si nerobia ťažkú hlavu ani z maximálne povolenej rýchlosti, dodržiavania povinných prestávok na oddych či preťaženia vozidiel. Riaditeľka upozornila, že konzuli neposkytujú peniaze v prípade, že vodiči nemajú pri sebe požadovanú hotovosť na zaplatenie pokuty.
Zastupiteľské úrady (ZÚ) mali pomerne veľa práce aj s vydávaním náhradných cestovných dokladov. Stali sa prípady, keď turisti vycestovali buď s neplatným pasom, alebo jeho platnosť sa skončila počas pobytu v zahraničí. Juriková v tejto súvislosti pripomenula, že pri ceste s maloletým dieťaťom mu treba vybaviť vlastný cestovný pas. Iba jeho rodný list nepostačuje. Dieťa do päť rokov môže mať jeden z rodičov zapísané vo svojom pase.
Zaujímavý prípad riešilo veľvyslanectvo SR v Addis Abebe (Etiópia). Skupinka siedmich Slovákov išla poľovať do Stredoafrickej republiky, kde však Slovensko nemá svoje priame zastúpenie. Ich batožina vzhľadom na nestabilnú politickú situáciu v krajine vyvolala podozrenie u polícii a následne ich obvinili z pokusu o prevrat. Pri ich prepustení pomáhal francúzsky zastupiteľský úrad. "Je to jeden z veľmi dobrých príkladov úzkej spolupráce v rámci členských krajín EÚ," podčiarkla Juriková.
V porovnaní s minulosťou nebolo toľko problémov s podvodmi pri letných sezónnych prácach. Vo zvýšenej miere sa tým zaoberalo veľvyslanectvo v indickej Jakarte. Išlo o fiktívne sprostredkovanie práce za vysoké poplatky na ropných plošinách v Singapure. "Časť záujemcov vopred kontaktovala náš ZÚ. Títo mali šťastie, pretože si ušetrili finančné prostriedky," uviedla Juriková s tým, že niektorí až na mieste zistili, že ide o podvod a žiadnu prácu nemajú zabezpečenú.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok