Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
28. nov. 2020Henrieta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Priveľa stráveného času doma si treba krátiť ako to len ide.
Priveľa stráveného času doma si treba krátiť ako to len ide.
31.03.2020 10:03 Relax
Súčasnú situáciu prežívajú deti rôzne, psychologička radí ako ich udržať aktívne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.03.2020 10:03 Relax

Súčasnú situáciu prežívajú deti rôzne, psychologička radí ako ich udržať aktívneBRATISLAVA - Deti aj ich rodičia môžu v aktuálnej situácii prežívať širokú škálu pocitov – úzkosť, strach, hnev, ale aj bezmocnosť. Všetky z nich sú však normálne, uviedla psychologička z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Beáta Sedláčková.


Ventilovanie pocitov je dôležité

Pre deti je dôležité vytvoriť priestor na vyjadrenie obáv, ventilovanie pocitov a napätia. "Každá krízová situácia, a situácia okolo nového koronavírusu nie je výnimkou, nás môže istým spôsobom aktivizovať a posunúť vpred. Je dobré, ak na ňu dokážeme nahliadnuť aj z tejto strany, nie iba ako na niečo ohrozujúce, čo nám môže ublížiť," poznamenala psychologička.

 

 

Ako doplnila, každá krízová situácia sa niekedy skončí, ide o dočasný stav. "Je to pre nás tiež príležitosť stíšiť sa, zamerať sa na to, čo je pre nás skutočne podstatné a dôležité," uviedla.

 

Izolácia

Celá situácia je dočasná, rovnako je to aj v prípade sociálnej izolácie detí. Podľa psychologičky môže byť izolácia vnímaná ako obmedzujúca a nepríjemná. "Avšak opatrenia, ktoré dodržiavame, deti zároveň aj učia, ako sa vyrovnať s ťažkosťami, ako nastaviť pravidlá a riadiť sa nimi, ako odložiť svoje potreby. Je v poriadku nemať vždy všetko a ocitnúť sa aj v nekomfortnej situácii," povedala Sedláčková.

 

Sociálny kontakt

Dieťa v sociálne izolácii je podľa nej potrebné podporovať v udržiavaní sociálnych kontaktov prostredníctvom sociálnych sietí, komunikácie cez telefón a podobne. "Udržiavajme aj kontakt s našimi blízkymi, priateľmi a komunikujme spolu ako rodina," poznamenala.

 

 

Hlavne zachovať denný režim 

Psychologička tvrdí, že je vhodné naďalej dodržiavať pravidelný režim. "Rodičia by nemali zabúdať na svoje vlastné potreby. Okrem povinností pomáha zaradiť si do režimu dňa aj širokú škálu voľnočasových aktivít. Je to príležitosť naučiť dieťa hrať kartové hry, vytiahnuť spoločenské hry, na ktoré inokedy nie je čas, venovať sa výtvarným aktivitám, ale aj iným kreatívnym veciam, ako je pletenie, háčkovanie či šitie," uviedla Sedláčková. Deťom podľa nej pomáhajú i pridelené domáce povinnosti, učiť sa môžu aj niečo nové, čo ešte neovládajú.

 

 

Vyučovanie na školách je prerušené až do odvolania. Dôvodom sú opatrenia týkajúce sa zabránenia šíreniu nového koronavírusu. "Po návrate do školského prostredia bude rovnako dôležitá podpora zo strany rodičov, ale aj pedagógov, prípadne ďalších odborníkov," uzavrela psychologička.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, Unsplash,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok