Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2022Gertrúda
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.04.2018 12:42 Ekonomika
Svetová ekonomika čelí nemalým rizikám, problémom sú dlh a obchodné spory
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.04.2018 12:42 Ekonomika

Svetová ekonomika čelí nemalým rizikám, problémom sú dlh a obchodné sporyWASHINGTON - Svetová ekonomika čelí do budúcnosti nemalým rizikám, napriek dobrým vyhliadkam v krátkodobom horizonte. Uviedol to na záver jarného zasadnutia Medzinárodný menový fond (MMF), pričom medzi hlavné problémy radí dlh a obchodné spory.


V priebehu tohto týždňa MMF zverejnil novú prognózu, v rámci ktorej aj naďalej počíta s rastom svetovej ekonomiky tento aj na budúci rok na úrovni 3,9 %, varoval však pred hrozbami pre jej ďalší rast. K tým patria najmä rastúci dlh a v poslednom období silnejúci protekcionizmus.

 

Ako v záverečnom komuniké z jarného zasadnutia fondu uviedol Medzinárodný menový a finančný výbor (IMFC), ktorý je poradným orgánom MMF, rast investícií a objemu obchodu znamená v krátkodobom horizonte posilnenie ekonomiky. "Na druhej strane ale rastúca finančná nestabilita, zvyšujúce sa geopolitické napätie a napätie v obchode, ako aj historicky vysoký globálny dlh ohrozujú perspektívy rastu svetovej ekonomiky," tvrdí IMFC.

 

"Napätie medzi obchodnými partnermi neprospeje nikomu," povedal na margo súčasných konfliktov USA s ďalšími krajinami guvernér centrálnej banky Juhoafrickej republiky a zároveň predseda IMFC Lesetja Kganyago. "Obchodný konflikt nikdy nebude mať víťaza. Všetci na tom iba stratia," dodal.

 

Výbor zároveň dodal, že vzhľadom na starnúcu populáciu a slabé tempo rastu produktivity je ešte dôležitejšie, aby krajiny využili súčasné obdobie prosperity na reformy, ktoré umožnia udržať proces zotavovania, posilnia odolnosť a zvýšia tempo strednodobého rastu.

Čo sa týka rastu dlhu, MMF v priebehu tohto týždňa poukázal najmä na USA. Ako však uviedol Kganyago, vysoký dlh je problémom aj niektorých ďalších krajín vrátane ekonomicky slabších.

 

Podľa neho sa síce po rokoch krízy už podarilo naštartovať obrat, "na obzore sa však opäť objavujú tmavé mraky". Takže je potrebné zamerať sa, kolektívne aj individuálne, na realizáciu hlbších hospodárskych reforiem s cieľom zabezpečiť vyšší, udržateľný a inkluzívny rast.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok