Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2020Petrana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.06.2017 16:55 Domov
Svetová populácia rýchlo starne, krajiny musia riešiť s tým súvisiace problémy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.06.2017 16:55 Domov

Svetová populácia rýchlo starne, krajiny musia riešiť s tým súvisiace problémyBRATISLAVA - Zvyšujúci sa podiel starších ľudí v populácii sa stáva jednou z najvýznamnejších spoločenských zmien 21. storočia. Má dosah na všetky odvetvia vrátane pracovných a finančných trhov, dopytu po zdravotnej starostlivosti a sociálnych službách, ovplyvňuje štruktúry rodín a medzigeneračné väzby.


Ako ďalej konštatovala dnes na stretnutí s novinármi Pnina Keren z Izraela, ktorá sa už vyše 30 rokov profesionálne zameriava na starostlivosť o zdravie seniorov a zabezpečovanie ich potrieb, v rokoch 2000 až 2050 sa podiel ľudí, ktorí dosiahnu vek 60 rokov a viac, zdvojnásobí z približne 11 percent na 22 percent.

 

Predpokladá sa, že do roku 2050 počet ľudí vo veku nad 60 rokov celosvetovo dosiahne dve miliardy. Počet seniorov vo veku nad 80 rokov v období 2015 až 2050 podľa odhadov vzrastie z viac ako 120 miliónov na viac ako 440 miliónov a tento fakt môže spôsobiť vážne problémy. Krajiny sa preto musia rýchle prispôsobiť tejto situácii najmä v oblasti systému zdravotnej starostlivosti, sociálnych a opatrovateľských služieb.

 

Na Slovensku, kde žije asi 5,5 milióna ľudí, je priemerná dĺžka života žien 80,9 roka a mužov 73,5 roka. V slovenskej populácii je 14,9 percenta ľudí starších ako 65 rokov. Najdôležitejšie je riešiť problémy bývania so zabezpečením opatery a zdravotnej starostlivosti o seniorov.

 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je samota najväčším problémom starších ľudí. Zdravotné problémy im často bránia chodiť medzi ľudí alebo používať dopravné prostriedky, a tak sa dostávajú do izolácie. Rodina a priatelia seniorov často bývajú ďaleko od nich. Ale mať rodinu nablízku ešte neznamená, že blízki budú schopní pomôcť seniorom so všetkým, čo potrebujú. Seniori na Slovensku najradšej volia bývanie vo svojich domovoch s príbuznými nablízku, alebo v kombinácii s domácou opatrovateľskou starostlivosťou. Iní sa rozhodnú pre domov dôchodcov, ale často sú tam nespokojní, lebo podmienky v týchto zariadeniach bývajú stiesnené a seniori tam majú nedostatok súkromia.

 

Ako povedala Pnina Keren, svetovým trendom v súčasnosti je - zabezpečiť pre seniorov nezávislé bývanie v zariadeniach, v rámci ktorých majú zabezpečené stravovanie, zdravotnú starostlivosť, organizované spoločenské aktivity, ako i rôzne služby, napríklad pranie či upratovanie.

 

V tejto súvislosti novinárom predstavili projekt zariadenia pre seniorov VITALIS v Bratislave, v srdci mestskej časti Nové Mesto, neďaleko Račianskeho mýta.

 

Aviv Baal Taxa zo stavebnej firmy, ktorá má projekt realizovať, informoval, že v súčasnosti čakajú na povolenie realizovať tento projekt. Predpokladajú, že výstavba zariadenia pre seniorov Vitalis by trvala asi jeden a pol roka. Každá jednotka pre seniorov bude obsahovať plné vybavenie pre aktívny a nezávislý život, 24-hodinový systém tiesňového volania, stravovacie služby, zdravotnú starostlivosť budú nepretržite poskytovať profesionálne zdravotné sestry. V zariadení by mohlo byť ubytovaných asi 350 až 450 ľudí vo veku od 70 do 90 a viac rokov. Budú mať zabezpečený lekársky dohľad, pomoc pri kúpaní, služby ako pranie a upratovanie a takisto možnosti fyzioterapie a rehabilitácie.

 

Skúsenosti v Izraeli a USA potvrdzujú, že ľudia sú v zariadeniach typu Vitalis, aké sa vybuduje aj v Bratislave, veľmi spokojní, zdôraznil Taxa.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok