Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
Túžba vie byť zradná
Túžba vie byť zradná
05.03.2021 07:50 Zaujímavosti
Svojho muža ponúkla na noc inej žene výmenou za jabĺčka
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.03.2021 07:50 Zaujímavosti

Svojho muža ponúkla na noc inej žene výmenou za jabĺčkaKeď je jedna túžba silnejšia než srdce a intenzívnejšia než rozum, nikdy to nedopadne dobre.


Niežeby nebolo správne po čomsi túžiť, veď je to prirodzené a dokonca to núti prekonávať sa, v noci snívať a cez deň plniť si sen. Avšak niekedy, keď náhly pud diktuje, čo a ako urobiť a človek napokon aj poslúchne, v konečnom dôsledku to povedie k ľútosti a hanbe. A oboje bolí.

 

Dve ženy a jeden muž


Jákob žil ešte kedysi veľmi dávno. V rodine sa povadil s bratom-dvojčaťom, a tak utiekol a uchýlil sa v inom dome, dosť ďaleko na to, aby začal nový život. Muž, pre ktorého pracoval a ktorého chlieb jedával, mal dve dcéry.

 

 

Mladšia Ráchel si okamžite získala Jákobovu náklonnosť. Oženiť sa s ňou však nebolo ľahké, musel najskôr odslúžiť dlhých sedem rokov. Prekážka to bola síce veľká, ale pre Jákoba ani zďaleka nepredstavovala chuť vzdať sa. Dlhý čas vydržal, dokonca mu to pripadalo len ako niekoľko dní - tak veľmi ju ľúbil.


Nanešťastie, jeho svokor mal iný plán, a len čo sa priblížila svadba, zaťa oklamal. Ako nevestu mu podstrčil staršiu dcéru Leu, vraj sa totiž nepatrí, aby mladšia mala muža skôr. Jákob pretrpel i to.

 

Koniec koncov nič iné mu ani neostávalo. Odpracoval ďalších sedem rokov a až potom sa konečne dočkal tej, ktorú považoval za hodnú akejkoľvek obety.

 

Žiarlivosť


Ako to však býva, tam, kde má muž nie jednu, ale dve ženy, dochádza k hádkam. Lea žiarlila na Ráchel, pretože si dobre uvedomovala, ako ju mužovo srdce uprednostňuje. A Ráchel, tá zasa ničila samu seba žiarlivosťou na Leu, pretože jej sa podarilo stať sa matkou, kým ona sama znášala neplodnosť.

 


Bol to neustály boj, jedna druhej čosi zazlievala a Jákob nemal ani trochu pokoja.

 

Výmena


Lein syn raz zozbieral mandragorové jabĺčka a zaniesol ich matke. V tom období to bola vzácnosť, bylina v tvare jablka slúžila na nejeden spôsob. Jej výnimočnosť jej zabezpečovala mimoriadnu obľubu.


Ráchel úlovok závidela a presviedčala sestru, aby jej ho podarovala. Pravdaže, ona odmietla a bola by z toho zaiste vášnivá debata sprevádzaná zvyšujúcim sa hlasom, keby Ráchel neučinila ponuku.


Ak jej Lea dá mandragorové jabĺčka, nech Jákob strávi noc s ňou. Nuž a netreba hovoriť, ako to dopadlo. Kým jedna sa tešila z byliny, tá druhá si dopriala radosť z mužovej prítomnosti.

 

Či to bolo správne alebo nie, ani nie je potrebné rozpisovať. Na vine je túžba. Zatemnila myseľ, obrala o múdrosť a dokonca aj o sebaúctu.

 

Chcieť je dobré, avšak to, čo musí byť okamžite uspokojené, zväčša končí utrpením.reklama


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok