Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2020Ľuboslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.11.2019 12:52 Environetky
Tácky z banánových listov ponúkajú alternatívu k jednorazovému plastovému riadu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.11.2019 12:52 Environetky

Tácky z banánových listov ponúkajú alternatívu k jednorazovému plastovému riaduObnoviteľný a kompostovateľný zdroj na výrobu jednorázového riadu. Takým sú banánové listy, ktoré používajú pôvodní obyvatelia napríklad pralesov.


Autori projektu Bio Plant sa u nich inšpirovali a vyrobili z nich jednorazové riady, ktoré sa na komposte rozložia už za dva mesiace. To je v porovnaní so stovkami rokov, ktoré potrebuje na rozloženie doteraz najviac používaný materiál pre výrobu jednorazových riadov polystyrén, naozajstný prínos pre planétu.

 

Celé to začalo tak, že sa skupina Peruáncov snažila prísť na to, ako nahradiť jednorazové plastové riady, ktorých recyklácia je problematická až takmer nemožná.

 

Boj s plastovým odpadom je o to dôležitejší, pretože si sami zamorujeme planétu každý rok ďalšími 8 miliónmi ton plastových odpadov.

 

 

Podarilo sa im to vďaka súťaži Bio Challenge, ktorá je finančne podporovaná programom Inovattive Peru a hľadá funkčné riešenie pre využívanie prírodných zdrojov.

 

Autori projektu Bio Plant uspeli tiež vďaka praktickej realizácii svojho nápadu. Súčasťou ich riešenia boli priamo stroje pre výrobu, vďaka ktorým dokážu vyprodukovať mesačne 50-tisíc kusov riadu z banánových listov.

 

Férový zber banánových listov

 

Vedúci projektu Josué Soto uviedol, že banánové listy pre výrobu kompostovateľného riadu im dodávajú malí producenti z Amazonského pralesa, ktorým je za dodané suroviny poskytovaná férová mzda a dostávajú technické školenia, ako s  banánovými listami správne nakladať.

 

Suroviny na výrobu jednorazového riadu v podobe tácok s rozmermi 22x16x3cm a menších misiek sú získavané skutočne udržateľne.

 

Dodávatelia banánových listov ich zbierajú zo zeme, kam z banánovníkov popadali. Nie je tak nutné pre získanie tejto suroviny rúbať alebo orezávať živé stromy. Taniere a misky sú tiež úplne prírodné, neobsahujú žiadne farbivá ani karcinogény ako je styrén, ktorý je ako ropný derivát súčasťou plastového riadu. Konzumácia jedla z banánového riadu je teda nielen ekologická, ale aj zdravšia.

 

Vyššia cena za šetrnejší produkt

 

Nevýhodou výrobkov Bio Plant je zatiaľ len ich cena, ktorá by sa však s rastúcim dopytom mala znižovať. "Cena sa odvíja tiež od hrúbky listov, ale očakávame, že v budúcnosti bude riad dostupný všetkým spotrebiteľom," uviedol autor projektu Soto.

 

V prepočte na doláre vychádza cena 100 kusov tácok z banánových listov na 25 eur.

 

Riad vyrobený z banánových listov už autori projektu Bio Plant niekoľkokrát použili na verejných podujatiach a slávnostiach po celom Peru.

 

V súčasnosti plánujú výrobcovia kompostovateľných tácok a misiek so svojím sortimentom zacieliť hlavne na prevádzkovateľa ekologických vinárstiev a bio reštaurácií, ktorých by myšlienka kompostovateľného riadu vyrobeného z lokálnych a obnoviteľných surovín mala osloviť aj napriek súčasnej vyššiu cenu.reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok