Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. apr. 2021Július
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
27.08.2020 08:04 Zaujímavosti
Táto malá zmena pomôže veterným elektrárňam znížiť počet zrážok s vtákmi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.08.2020 08:04 Zaujímavosti

Táto malá zmena pomôže veterným elektrárňam znížiť počet zrážok s vtákmiNamaľovanie jednej lopatky veternej turbíny na čierno zníži počet zrážok s vtákmi až o 70 percent. Tvrdí to nová štúdia, ktorú zverejnili v žurnále Ecology and Evolution.


"Kolízie vtákov, najmä dravcov, patria medzi najväčšie problémy súvisiace s rozvojom veternej energie," vyhlásil spoluautor analýzy Roel May. 

 

Koncept z experimentov zo začiatku storočia

"Na nórskej veternej farme Smola zomrie každý rok šesť až deväť orliakov morských," dodal. Spomínaná farma sa nachádza na západe krajiny a pozostáva zo 68 turbín umiestnených na ploche 18 štvorcových kilometrov.

V rámci pokusu natreli jednu z troch lopatiek na čierno, čím chceli dosiahnuť, aby sa stali pre vtáky viditeľnejšími. May uviedol, že koncept zvýšenia viditeľnosti vychádza z amerických laboratórnych experimentov zo začiatku storočia.

 

Autori spozorovali, že "ročná úmrtnosť sa jasne znížila o 70 percent na turbínach, ktoré mali natretú lopatku, v porovnaní s turbínami s nenatretými lopatkami". May vyhlásil, že tieto zistenia sú "povzbudivé", no je potrebné ďalšie testovanie na iných farmách.

 


"Hoci sme zistili pokles zrážok s vtákmi, efekt môže súvisieť s konkrétnymi druhmi a miestami," dodal s tým, že ďalšie testy zrejme vykonajú v Holandsku a Juhoafrickej republike.

 

Vývojári by mali prijať nové opatrenia
Martin Harper z britskej Kráľovskej spoločnosti na ochranu vtáctva (RSPB) uvítal výsledky výskumu, no vyjadril sa, že pri stavbe veterných fariem je potrebné pamätať na ich súlad s prírodou. Podľa neho je nutné otestovať upravené turbíny aj na iných miestach.

Výrobca Siemens Gamesa uviedol, že nezasahujú do už fungujúcich fariem, no "môžu vyrobiť produkty podľa špecifikácií vývojárov". Práve tí by podľa Maya mohli prijať nové opatrenia.

 

 

"Ak tak urobia pred ich konštrukciou, bude to veľmi cenovo efektívne riešenie, ktoré môže znížiť zbytočný konflikt," vyhlásil.

 

"Zatiaľ sme netestovali, či by mohli byť účinné aj iné označenia lopatiek," uzavrel.reklama


Zdroj: SITA

Foto:  Unsplash @phocaciusNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok