Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. okt. 2020Arnold
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Alcatraz
Alcatraz
02.05.2018 16:47 Zaujímavosti
Tieto dve dievčatká vyrastali na Alcatraze s väzňami, aké to bolo?
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.05.2018 16:47 Zaujímavosti

Tieto dve dievčatká vyrastali na Alcatraze s väzňami, aké to bolo?Alcatraz bol považovaný za najstráženejšie väzenie na svete, z ktorého sa nedalo uniknúť. Dnes je z neho múzeum. Predstavy o Alcatraze sú pochmúrne a väčšina by súhlasila, že to nie je miestom pre deti. Dve sestry, ktoré na ostrove s väzňami vyrastali od útleho detstva, opísali, aké to bolo.


Mary a Jean Comerford žili na ostrove 13 rokov. Presťahovali sa tam z Bronxu v New Yorku spolu s matkou, staršou sestrou Carol a otcom, ktorý sa stal novým nápravným dôstojníkom.  

 

"Moji rodičia predali všetko, čo mali, a prešli cez celú krajinu. Mala som vtedy len tri týždne," povedala Mary pre Soroptomist International. Zdôraznila, že vtedy ešte neboli diaľnice, ani jednorazové plienky, čo celú cestu komplikovalo.

 

Jej sestra Jean uviedla, že na Alcatraze boli oveľa lepšie domy tie na pevnine v San Franciscu len dva kilometre odtiaľ.

 

"Bývali sme v krásnej budove, mali sme tri spálne, drevené podlahy a krásne výhľady. Milovala som ten ostrov. Boli sme akoby v strede sveta, videli sme siluety vzdialenej pevniny z viacerých strán,“ povedala Jean.

 

Dokonca často interagovali s väzňami, ktorí boli jednými z najnebezpečnejších na Zemi, a práve Alcatraz mal byť zárukou, že sa odtiaľ nikdy nedostanú.  "Spomínam si na dvojicu väzňov menom Pat a Flat Top. Mali robiť rôzne práce po celom ostrove a všeličo opravovali. Väzni dokonca chodili do nášho domu, aby zobrali smeti, pričom ich nesprevádzal žiaden strážnik,“ opisuje Jean.

 

Ako deti sa často hrávali v parku či na móle.  Ich život na Alcatraz však nebol len zábava. Jedenásť dní pred piatimi narodeninami Mary vypukla vo väzení vzbúra a boj s väzňami trval tri dni. Deti hrajúce sa vonku počuli píšťalky, no nevedeli, čo to znamená a hrali sa ďalej. Jedna z matiek ich neskôr všetky odviedla domov, lebo vedela, že vo väznici sú problémy.

 

Ich otec, pán Comerford bol v strážnej veži postrelený a celú noc sa musel tváriť, že je mŕtvy. Uniknúť sa mu podarilo až na druhý deň.

 

Napriek tejto dráme z roku 1946 obe sestry uviedli, že odchod z ostrova im zlomil srdce. S komunitou rodín ostatných strážnikov mali totiž veľmi dobré vzťahy.

 

 

Tak to bol Alcatraz, aký sme ho nepoznali.  reklama


Zdroj: netky LS

Foto:  Youtube, SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok