Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.06.2019 17:37 Ekonomika
Tieto krajiny majú najdrahšie a najlacnejšie potraviny v rámci Európy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.06.2019 17:37 Ekonomika

Tieto krajiny majú najdrahšie a najlacnejšie potraviny v rámci EurópyVIEDEŇ - Rakúsko je z hľadiska výdavkov na jedlo a nápoje v rámci Európskej únie drahá krajina. Potraviny a nealkoholické nápoje tam vlani stáli o 25 % viac, než je priemer EÚ. Z údajov štatistického úradu Eurostat vyplýva, že Rakúsko je spolu s Luxemburskom na druhom mieste za Dánskom.


Najdrahšie sú v Rakúsku chlieb a pečivo, ktoré o 35 % presahujú priemer EÚ, a mäso je až o 46 % drahšie, čím je Rakúsko najdrahšou spomedzi všetkých členských krajín. Mlieko, syry a vajcia stoja približne o 7 % viac, než je priemer EÚ.

 

Eurostat pri hodnotení cien používa 100-bodový index, pričom 100 bodov predstavuje priemernú európsku cenu potravín a nealkoholických nápojov.

 

Z toho vyplýva, že najdrahšie potraviny sú v Dánsku (130 bodov), kým Nemecko dosiahlo hodnotu 102 bodov. Najlacnejšie sú potraviny vo východných členských krajinách - Rumunsku (66), Poľsku (69) a Bulharsku (76). Tu však Eurostat podotýka, že aj platy sú v týchto krajinách oveľa nižšie než v západnej Európe.

 

 

Kým Rakúšania musia pri nákupe základných potravín siahnuť hlboko do vrecka, požívatiny sú lacné. Napríklad cigarety tu v porovnaní s európskym priemerom stoja o 11 % menej a alkoholické nápoje sú zhruba na úrovni priemeru EÚ.

 

Mimoriadne lacný je alkohol v Nemecku: ceny predstavujú 89 bodov zo 100-bodového indexu EÚ. Fínsko je z tohto hľadiska najdrahšie (182 bodov), nasleduje Írsko (177) a Švédsko (152). Väčšinou ceny závisia od výšky sadzieb daní na pivo, víno a destiláty.

 

Veľké rozdiely sú aj v cenách tabakových výrobkov. V najdrahšej členskej krajine - Veľkej Británii - platia fajčiari dvojnásobok európskeho priemeru, kým Bulhari platia len polovicu.reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok