Pravdaže, aké sparno by to bolo, ak by spoločnosťou nezahriala i kniha, veď je to dobrá priateľka v zime i v lete, v radosti i v žiali, v chorobe i v zdraví. Možno nie každý súhlasne zahmká, ale zdá sa, že v lete sa i akosi vkus prispôsobuje, hudba sa počúva rezkejšie a aj literatúra sa žiada iná. Veselšia, sladšia, krajšia. Áno, inakšia.
Kedysi
Je takmer nemožné nezaspomínať si, čím kedysi, napríklad v 90. rokoch, žila mládež, aké príbehy prehĺtala a o akých hrdinoch sa dievčatám neraz prisnilo, a to nielen v nočnej tme. Ako vždy, i teraz je vhodné pripomenúť, že iste sa našli dospievajúci s odlišnými obľúbenosťami, ale čo bolo populárne, poprieť sa nedá.
Po prvé, nežná romantika sa prihovárala prostredníctvom Lurlene McDanielovej, ktorá čímsi veľmi výrazne vynikala. Jej príbehy bývali ľúbostne ladené, ale mávala i taký, nazvime to zvyk, pre niekoho i zlozvyk, že na konci či už on a či ona, zomreli. Nie, nekončievalo sa to šťastne, ale i tak si romantická duša našla, čo hľadala, a dostala ešte oveľa viac. Zlomené srdce, prihlúply úškrn pri vyznaniach lásky a aj dajaké ponaučenie.
Príkladom z jej tvorby nech je titul Anjel nádeje, v ktorom sa z rozmaznanej a večne po večierkoch labzujúcej Amber, stane osobnosť nesebecká, a to vďaka neuveriteľnému dobrodružstvu v Afrike. Misia jej nielenže odhalí kút sveta, ktorý ani zďaleka neoplýva bohatstvom a alkohol v ňom netečie potokom, ale ju ešte i zblíži s atraktívnym a dobráckym chlapcom.

Po druhé, a dovolím si tvrdiť, že má stále povedať i v súčasnosti, veľa sa listovalo v Anne zo Zeleného domu. Kto by nezbožňoval utáranú ryšavku, kedysi sirotu, potom osvojenú dvoma slobodnými súrodencami? Jej jazyk bol podrezaný, fantázia bezhraničná a povaha síce niekedy komplikovaná, ale i tak láskavá. A Gilbert, ach, ten Gilbert. Od počiatku sme všetci tušili, i sme si tíško priali, aby sa vzájomné puto prehĺbilo a ešte by sme i boli vyslovili zopár modlitieb, nech sa i nám podobný mládenec pošťastí.
Veru, Lucy Maud Montgomery stvorila nesmrteľné spomienky, namiešala to dokonale, ani jedna výčitka sa nedá minúť.

Po tretie, obrovské sympatie sa podarilo vzbudiť i autorke L. E. Blair vďaka svojej, na diely štedrej sérii s názvom Medzi nami dievčatami. Nie je ani podľa mena ťažké uhádnuť, čo asi fascinovalo čítajúce, že v 45 samostatných častiach vstúpili na územie dievčat. Na územie plné trápení, trapasov, nových výziev, pevných priateľstiev a chichúňania, ako sa patrí.

Žili sme pestro, autori a autorky sa nenechali zahanbiť a niektoré diela budú iste ešte mostom z generácie na generáciu. Ale koniec-koncov i o tom je literatúra, či nie?
Mohlo by vás zaujímať: TIP NA KNIHU Šťastie niekedy hľadáme na chodníkoch, na ktorých sa ani náhodou nezdržiava
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.