Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Návštevníci NR SR počas Dňa otvorených dverí NR SR pri príležitosti Dňa Ústavy SR. Bratislava, 1. september 2013.
Návštevníci NR SR počas Dňa otvorených dverí NR SR pri príležitosti Dňa Ústavy SR. Bratislava, 1. september 2013.
01.09.2013 16:00 Domov
Tisícky ľudí mierili dnes do parlamentu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.09.2013 16:00 Domov

Tisícky ľudí mierili dnes do parlamentuBRATISLAVA - Podľa Pašku by tradícia Dňa otvorených dverí mala pokračovať.


Priestory Národnej rady SR si dnes mohli pozrieť záujemcovia počas Dňa otvorených dverí. Tých vítali predstavitelia NR SR i poslanci zo všetkých parlamentných poslaneckých klubov. Predseda zákonodarného zboru Pavol Paška bol spokojný s účasťou i s aktivitou poslancov, ktorí sa s ľuďmi rozprávali. Ako povedal pre agentúru SITA, Deň otvorených dverí plní svoj cieľ. Ľudia v peknom počasí prišli v hojnom počte. Ľudia sa podľa neho zaujímali o všeobecné informácie o fungovaní NR SR. „Veľa ľudí sa pýta na individuálne problémy. Dôchodcovia sa zaujímajú o vývoj valorizácie dôchodkov,“ povedal. Niektorí sa zas podľa neho zaujímali, či a ako bude spoplatnená zdravotnícka starostlivosť. Paška si dnes prešiel všetky poslanecké kluby. „Všade som videl záujem, všade som videl, že strany zabezpečili účasť poslancov, alebo asistentov. Poskytujú ľuďom informácie,“ konštatoval. Podľa Pašku by tradícia Dňa otvorených dverí mala pokračovať. „Záujem ľudí je. Ústava SR akoby bola symbolom zákonodarného zboru, takže v Deň Ústavy SR by som rád pokračoval v tejto tradícii,“ zdôraznil. Dnes do parlamentu prišli Slováci, ale aj Kórejci, Ukrajinci a Rusi.

Ešte pred vstupom do budovy si stánok s petičnou akciou postavil Vladimír Pavlík z Považskej Bystrice, ktorý zbieral podpisy pre kandidatúru na post prezidenta. Po bezpečnostnej kontrole ľudia vchádzali do rokovacej sály. Poslanec Peter Osuský z SaS tam zberal tiež podpisy pod prezidentskú kandidatúru. Klub OĽaNO urobil ľudové hlasovanie o najpálčivejších problémoch spoločnosti. Ľudia mohli lístky so svojimi kontaktnými údajmi vhadzovať do krabíc podľa toho, čo ich najviac trápi. „Mohli si vybrať zdravotníctvo, nezamestnanosť, životná úroveň, školstvo, korupcia a spravodlivosť,“ povedal pre agentúru SITA poslanec hnutia Richard Vašečka. Vyžrebovaní z hlasujúcich vyhrajú tričká, k dispozícii ich bolo 30, alebo obed z vybraným poslancom. Podľa Vašečku mnohí vyjadrovali nespokojnosť so súčasným stavom spoločnosti. „Hovoril som im, že je to aj na nich, musia byť občiansky rozhodní,“ povedal. 

V kanceláriách podpredsedov NR SR čakali na ľudí viacerí politici, ktorí ponúkali reklamné predmety, fotografie, cukríky, či korbáčiky. V kancelárii u Jany Laššákovej (Smer-SD) sa strhla ostrá slovná výmena medzi dvomi mužmi. „Jeden dôchodca vyjadrovať spokojnosť s dianím v štáte, pričom druhý s tým nesúhlasil a povedal, že smeráci mu vymyli mozog,“ povedala pre agentúru SITA Laššáková. Hlasná výmena však skončila bez ďalších invektív a pod dohľadom ochrankárov. Podľa Laššákovej od rána prichádzalo veľa ľudí. „Zaujímali sa o legislatívu, či prečo sme zdravotne ťažko postihnutých vyňali zo zákona, aby mohli mať bezplatnú liečbu,“ povedala. Ľudí tiež zaujímalo, kedy budú v nedeľu zatvorené obchody, zákonník práce, či vyšetrovanie Gorily, alebo diskriminácia našich občanov v Anglicku, ktorým tam berú deti. V kancelárii Jána Figeľa (KDH) si návštevníci mohli pozrieť výstavu kľúčeniek z miest a obcí Slovenska. Prezentoval ju zberateľ Miloš Bittner, ktorý je po ťažkej autonehode invalidom. Zbieranie kľúčeniek sa mu stalo koníčkom a dennou náplňou. Je držiteľom slovenského rekordu a patrí medzi top zberateľov v Európe. 

U Eriky Jurinovej (OĽaNO) ponúkali oravské korbáčiky, podpisovala fotografie. Podľa nej sa politik pri takýchto stretnutiach s ľuďmi veľa dozvie. „Ľudia sa sťažujú na situáciu na Slovensku, ale povzbudzujem ich k aktivite,“ povedala pre agentúru SITA s tým, že sa skôr sťažujú na celospoločenské problémy, ako na svoj osud. 

Podpredseda Most-Híd László Solymos ocenil, že ľudia sa v ich klube prvýkrát pristavia a diskutujú. „Sú ochotní hovoriť, ale aj počúvať. V minulosti si len zobrali darčeky a odišli preč,“ povedal pre agentúru SITA. V poslaneckom klube OĽaNO vyhrávala ľudová muzika. Poslanec Igor Hraško prišiel v kroji, vyhrával na fujare a spieval ľudové piesne. Na klube ponúkali chlieb s masťou a cibuľou. Ľudová hudba vyhrávala aj v priestoroch KDH, kde ľudia mohli stretnúť viacerých poslancov a vypiť si s nimi popri diskusii kávu. 

Nezaradený poslanec Alojz Hlina bol sklamaný. Ľudí podľa neho prišlo menej ako v minulosti. „Policajtov je tu viac ako ľudí. Prejavila sa dezilúzia. Je to zlý signál,“ povedal pre agentúru SITA s tým, že aj tí ľudia, čo prišli, boli "nabrúsení". 

Ľudia mohli v parlamente stretnúť aj kandidátov na post bratislavského župana. Do NR SR prišli nielen kandidáti, ktorí sú poslancami, teda Pavol Frešo a Daniel Krajcer, ale pred miestnosťou Smeru-SD sa s občanmi rozprávala aj Monika Flašíková Beňová, ktorá nie je členkou národnej rady ale europarlamentu. 

Deň otvorených dverí sa nezaobišiel bez incidentov, niekoľko ľudí sa zhromaždilo pred hlavným vchodom do budovy NR SR a roztiahlo transparenty. Keďže išlo o nepovolenú akciu, na čo boli upozornení, po výzvach polície sa jej účastníci vzdialili.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok