Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. jan. 2021
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.11.2018 15:40 Zaujímavosti
Tlačová agentúra začala plniť interaktívnu mapu pamätníkov prvej svetovej vojny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.11.2018 15:40 Zaujímavosti

Tlačová agentúra začala plniť interaktívnu mapu pamätníkov prvej svetovej vojnyBRATISLAVA – Tlačová agentúra Slovenskej republiky uviedla webovú aplikáciu, ktorá ponúka fotografie pamätníkov prvej svetovej vojny na Slovensku. Aplikácia umožňuje vyhľadávanie pamätníkov, ich lokalizáciu na mape podľa súradníc, ale i vyhľadávanie padlých podľa databáz.


"Aplikácia je výsledkom projektu TASR, v rámci ktorého fotografujeme všetky pamätníky prvej svetovej vojny na Slovensku. Tlačová agentúra prináša najnovšie správy, ale sme aj archívom udalostí a spravodajskou históriou Slovenska. Máme silné zastúpenie v regiónoch a chceme prinášať celistvý obraz krajiny, ku ktorej patria aj pietne miesta. Sté výročie ukončenia vojny je dôležitý aktualizačný moment," povedal generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala.

 

Podľa dostupných zdrojov je na území Slovenska 3000 pamätníkov, ktoré sa nachádzajú na cintorínoch, v centrách miest a obcí, prípadne na iných pietnych miestach. Ľudia ich stavali na pamiatku tragických udalostí a obetí, ktoré pochádzali z bezprostredného okolia.

 

Autorom väčšiny záberov je fotograf Zdenko Dzurjanin, ktorý už podobný projekt realizoval, keď sa mu podarilo odfotografovať všetky kostoly na Slovensku. Ďalšie fotoreportáže pamätníkov pridali fotoreportéri TASR.

 

"Som nesmierne rád, že mi agentúra umožnila spolupracovať na tomto projekte. Jeho výsledkom bude ucelená fotografická databáza pietnych miest, ktoré pripomínajú dôležitú časť histórie Slovenska. Verím, že prinesie viac informácií aj ľuďom, ktorí sa zaujímajú o svojich predkov a hľadajú miesta, kde ako vojaci či civilisti zahynuli v prvej svetovej vojne," konštatoval Dzurjanin.

 

Mapa obsahuje jednoduchý systém, ktorý umožní užívateľovi vyhľadať pamätník podľa obce alebo mesta, kde sa nachádza. Po označení v zozname sa zobrazí fotografia, s popisom objektu a presná lokalizácia pamätníka v rátane GPS súradníc. V prípade, že pamätník má aj zoznam obetí, databáza ponúkne aj možnosť vyhľadávania podľa mena a priezviska.

 

Mapa a rovnako aj vyhľadávacie databázy sú verejne prístupné na internete. Záujemcovia nájdu prístup na webových stránkach www.tasr.sk, www.teraz.sk a www.vtedy.sk a webovej adrese www.pamatniky-tasr.sk.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok