Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. júl. 2020Ivan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
29.10.2010 11:50 Zaujímavosti
Tohtoročná produkcia obilnín v EÚ-27 poklesne o 5 %
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.10.2010 11:50 Zaujímavosti

Tohtoročná produkcia obilnín v EÚ-27 poklesne o 5 %
Tohtoročná produkcia obilnín v EÚ-27 sa zníži približne o 14,6 milióna ton (t), teda približne o 5 %. "Dôvodom je zlé počasie, ktoré zničilo úrodu," vyplýva zo správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).
      Pokles úrody v Európskej únii, jedného z najväčších dodávateľov obilnín, ako aj v ďalších kľúčových producentských krajinách, spôsobili v posledných mesiacoch zvýšenie cien obilnín. Už v júli 2010, keď sa na trh dostala očakávaná správa o slabšej úrode obilnín v oblasti Čierneho mora, začala cena pšenice rásť. Ceny "vyskočili" na dvojročné maximum v auguste tohto roka, keď ruský premiér Vladimir Putin vyhlásil zákaz vývozu obilnín.
      Z poklesu produkcie v oblasti Čierneho mora by mohli profitovať konkurenti, najmä Francúzsko. Aj napriek poklesu produkcie obilnín sa v tejto krajine očakáva nárast vývozu obilnín mimo členských štátov EÚ, najmä do tých krajín, kde predtým vyvážali Rusko a Nemecko.
      Aktuálny odhad produkcie obilnín v EÚ-27 uverejnený Združením európskych družstiev a farmárov Copa - Cogeca je výrazne nižší oproti predchádzajúcej predpovedi, na úrovni 274 miliónov t. Očakáva sa pokles produkcie všetkých plodín. Medziročne produkcia poklesne o 1,5 % pri mäkkej pšenici na 126 miliónov t, o 4,4 % pri tvrdej pšenici na 8,3 milióna t a o 4,5 % pri kukurici na 54 miliónov t. Najväčší medziročný úbytok produkcie sa predpokladá pri jačmeni, až o 10,1 % na 53,8 milióna t.
      Copa - Cogeca rovnako odhaduje aj úbytok osevných plôch a hektárových úrod obilnín. Plochy sa zmenšia o 3,2 % na 56,18 milióna ha a priemerná hektárová úroda obilnín o 1,9 % na 4,9 t/ha.


Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok