Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2020Darina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.06.2017 10:21 Relax
Tomuto sme doteraz verili, všetko sú to klamstvá
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.06.2017 10:21 Relax

Tomuto sme doteraz verili, všetko sú to klamstváBRATISLAVA - Kliešte sú v poslednej dobe skloňované vo všetkých pádoch, ale aby ste kvôli nim úplne prestali chodiť do lesa? To je predsa hlúposť. Možno stále veríte niektorým mýtom, ktoré okolo nich panujú. Tu sú tie, ktoré sme vyvrátili:


Olej, krém či vazelína

Zabudnite na radu našich babičiek, že kliešťa je najlepšie pokvapkať olejom, krémom či vazelínou. Jediné, čoho týmto spôsobom dosiahnete je, že sa kliešť začne "dusiť" a rýchlejšie vylúči potenciálne nakazené sliny do vášho krvného obehu. Následky môžu byť fatálne, pretože ako iste viete, kliešť je prenášačom niekoľkých závažných ochorení, napríklad lymskej boreliózy či kliešťovej encefalitídy. Na odstránenie použite špeciálnu pinzetu určenú priamo k vyberaniu kliešťov, prípadne mydlo, alebo ho jednoducho pinzetou vykývajte.

 

Kliešťa je najlepšie vykrútiť

Pokiaľ na sebe nájdete zakusnutého kliešťa, rozhodne s ním nekrúťte. Tento skôr vžitý postup, že ho možno tzn. vyskrutkovať, je úplne mylný. Najlepší spôsob, ako kliešťa z kože odstrániť, je použiť špeciálnu kartu s prierezom, alebo ho vykývať ľahkým kývaním zo strany na stranu. Môžeme si vziať na pomoc špongiu, či froté textíliu a ľahko s nimi po koži pohybovať do tej doby, než sa kliešť pustí. Pohyb môže byť podobný, ako keď chceme z kože zotrieť špinu.

 

 

Riziko nám hrozí iba v lete

Mysleli ste si, že kliešte sú najaktívnejší v období prázdnin? Chyba! Kliešte majú najradšej vlhko, čo pri vysokých teplotách vo vzduchu chýba. Preto počas horúcich mesiacov zaliezajú pod zem, kde prežívajú prisaté na hlodavcoch. Obdobie, kedy je najpravdepodobnejšie, že chytíte kliešťa, je jar a jeseň. Možno vás to prekvapí, ale kliešť začína byť aktívny už pri teplote nad 5 ° C.


Kliešte skáču zo stromu

Ďalšia z informácií, ktorá sa slepo odovzdáva z generácie na generáciu, je, že kliešte skáču zo stromu. Omyl. Kliešte žijú vo vysokej tráve či nízkych krovinách. Ak objavíte prisatého kliešťa na krku či na hlave, znamená to, že hľadalo na celom tele ideálne miesto, kde sa zahryznúť a našlo ho práve tam. Kliešť si vo väčšine prípadov vyberie takú časť pokožky, kde je koža jemná a má trochu zvýšenú vlhkosť - podpazušie, triesla, brucho, podkolenné jamky alebo miesto za ušami.

 

Encefalitídu prenášajú len kliešte

Neustále sme bombardovaní reklamami a varovaním, že kliešť je prenášačom nebezpečnej encefalitídy. Ale nie je to jediný spôsob, ako sa môžete nakaziť. Ďalším je potrava. Vírus kliešťovej encefalitídy sa vylučuje aj mliekom. Nakaziť sa môžeme z mlieka, ktoré nebolo tepelne spracované - pasterizované. Prvá veľká epidémia, dodnes najväčšia v Európe, bola v roku 1951 na Slovensku. V priebehu epidémie ochorelo až 600 ľudí.