Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. aug. 2020Jozefína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
EÚ nedosiahne svoje stanovené environmetále cele.
EÚ nedosiahne svoje stanovené environmetále cele.
04.12.2019 13:05 Environetky
Toto sú dôvody, prečo EÚ nedosiahne svoje environmentálne ciele
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2019 13:05 Environetky

Toto sú dôvody, prečo EÚ nedosiahne svoje environmentálne cieleBRUSEL - Európska únia nedosiahne svoje environmentálne ciele stanovené na rok 2020, ale môže tak urobiť v rokoch 2030 a 2050 - ak stihne zareagovať na bezprecedentné výzvy, ktoré pred ňou stoja.


Európska environmentálna agentúra upozornila vo svojej najnovšej správe, že Európska únia pravdepodobne nedosiahne svoje enviromentálne ciele. V správe s názvom "Európske životné prostredie - súčasný stav a perspektíva roku 2020" je uvedené, že napriek zmenám v politike členských krajín EÚ v oblasti životného prostredia a klím, ktoré sa uskutočnili v posledných desaťročiach, sa environmentálne podmienky nezlepšili dostatočne. Európa nedosahuje dostatočný pokrok a vyhliadky na životné prostredie v nasledujúcom desaťročí nie sú pozitívne. 

 

"Európske životné prostredie je v kritickom bode. V nasledujúcom desaťročí budeme mať málo príležitostí na rozšírenie opatrení na ochranu prírody, zníženie dosahu zmeny klímy a aby sme radikálne znížili našu spotrebu prírodných zdrojov," uviedol v správe riaditeľ EEA Hans Bruyninckx

 

 

Miera straty v prírode je alarmujúca

 

Podľa tohto dokumentu musí EÚ naliehavo konať, aby bojovala s alarmujúcou mierou straty rozmanitosti v prírode, so zvyšujúcim sa vplyvom klimatických zmien a s nadmernou spotrebou prírodných zdrojov. Aj keď Únia vynaložila určité úsilie, napríklad 22-percentné zníženie emisií skleníkových plynov medzi rokmi 1990 a 2017 a zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie na celkovej spotrebe energie, tieto opatrenia nie sú dostatočné.

 

Z 13 cielov splnila EÚ len dva

EEA upozornila, že z 13 cieľov ochrany diverzity stanovených na rok 2020 sa na budúci rok podarí splniť iba dva: určenie morských a pozemných chránených oblastí. Stále nedostatočná je a zostane ochrana prírodných druhov a biotopov, mokradí, morských ekosystémov a pôdy.

 

 

Pokrok je spomalený

Trendy z posledného obdobia však poukazujú na spomalenie pokroku, ktorý sa podarilo dosiahnuť v oblastiach, ako je zníženie emisií skleníkových plynov, priemyselných emisií a vyprodukovaného odpadu či zvýšenie energetickej účinnosti a vyšší podiel obnoviteľnej energie. 

 

"Z hľadiska budúceho vývoja nebude súčasná miera pokroku stačiť na dosiahnutie cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030, respektíve 2050," uvádza sa v správe EEA.

 

Agentúra EEA

Táto agentura je inštitúciou Európskej únie. Poskytuje spoľahlivé a nezávislé informácie o životnom prostredí a pôsobí ako hlavný informačný zdroj pre subjekty zapojené do rozvoja, prijímania, vykonávania a hodnotenia environmentálnej politiky, ako aj pre všeobecnú verejnosť.

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok