Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. sep. 2020Michal
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Legislatívne zmeny vo finančnej oblasti v uplynulom týždni.
Legislatívne zmeny vo finančnej oblasti v uplynulom týždni.
05.04.2020 11:09 Ekonomika
Toto sú novoprijaté legislatívne zmeny vo finančnej oblasti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.04.2020 11:09 Ekonomika

Toto sú novoprijaté legislatívne zmeny vo finančnej oblastiNárodná rada v uplynulom týždni schválila mimoriadne opatrenia z dielne Ministerstva financií v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Toto je prehľad novoprijatých zmien, ktoré by mali podporiť slovenskú ekonomiku počas pandémie.


Uplatňovanie opatrení je vymedzené na obdobie pandémie, teda na obdobie odo dňa vyhlásenia mimoriadnej situácie 12. marca do konca mesiaca, v ktorom vláda mimoriadnu situáciu odvolá.

 

Posun lehôt pri dani z príjmov na podanie daňových priznaní, hlásení, ročných zúčtovaní za zamestnancov, oznámenia odvedenia dane z nepeňažného príjmu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a dani z motorových vozidiel v špecifických prípadoch.

 

Posun lehôt účtovných závierok, výročných správ a správ audítora a ich uloženia do registra účtovných závierok.

 

Pri dovoze zdravotníckeho materiálu z tretích krajín dôjde k oslobodeniu od dovozného cla a dane z pridanej hodnoty (DPH).

 

Neaktualizovanie zoznamov daňových dlžníkov, platiteľov DPH, ktorí porušili svoje povinnosti.

 

Daňové kontroly a konania budú prerušené, okrem tých, ktorých výsledkom je vracanie finančných prostriedkov. Daňové exekúcie budú odložené.

 

Finančná pomoc mikropodnikom, malým a stredným podnikom vo forme štátnej záruky za úver alebo úhrady úrokov z úveru. Poskytovateľom tejto pomoci bude ministerstvo financií a sprostredkovateľmi Exportno-importná banka SR a Slovenská záručná a rozvojová banka.

 

 

Mimoriadne oprávnenia pre Národnú banku Slovenska pre prípad, že jej budú okolnosti súvisiace s obdobím pandémie brániť v riadnom plnení povinností vyžadovaných osobitnými predpismi.

 

Vláda bude mať tento rok možnosť prevziať úver aj nad rámec schválený zákonom o štátnom rozpočte na rok 2020, a to na zabezpečenie likvidity v rozpočte.

 

Možnosť pre samosprávy, aby až do konca roka 2021 mohli na úhradu bežných výdavkov používali aj rezervný fond, kapitálové príjmy a návratné zdroje financovania.

 

Uvoľnenie regulácie čerpania výdavkov v čase hospodárenia v rozpočtovom provizóriu, ozdravnom režime a nútenej správe a pri prijímaní rozpočtových opatrení v roku 2020.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok