Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. nov. 2019Félix
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.08.2019 10:00 Relax
Toto sú príznaky syndrómu ADHD u dospelých
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.08.2019 10:00 Relax

Toto sú príznaky syndrómu ADHD u dospelýchSyndróm ADHD (porucha pozornosti a hyperaktivita) nie je len záležitosťou detského veku. Trpí ňou aj mnoho dospelých, len o tom vo väčšine prípadov nemajú ani poňatia.


Dosť často sa stáva, že si túto diagnózu uvedomia až v okamihu, keď sa stanú rodičmi a syndróm ADHD je diagnostikovaný ich potomkom.

 

Okrem zlej sústredenosti, roztržitosti a hyperaktivity možno syndróm ADHD rozpoznať aj podľa menej známych šiestich príznakov, ktoré si podľa klinickej psychologičky Barbary Laviovej mnohí s touto diagnózou vôbec nespájajú.

 

1. Nadpriemerné IQ

 

Hoci spoločnosť na týchto ľudí často pozerá ako na menej inteligentného jedinca, v skutočnosti býva ich IQ často nadpriemerné. Často sa tak stáva, že si dotyčný veľmi dobre rozumie s inteligentnejšími ľuďmi, ale sám seba podceňuje, pretože kvôli svojej roztržitosti a zlému sústredeniu nedosahuje tak dobrých výsledkov. Na úspech sa tak ľudia s ADHD oveľa viac nadrú než rovnako nadaní.

 

2. Nízke sebavedomie

 

Nízke sebavedomie u ľudí s ADHD často pramení z toho, že kvôli svojmu hendikepu nie sú schopní preukázať svoje schopnosti a zručnosti. K tomu, aby boli dobrí, tak mnohokrát potrebujú pomoc druhých alebo špeciálne školenia, zároveň sú veľmi závislí na tolerantnosti okolia. Nič z toho ale nie je samozrejmosťou.

 

3. Časté úrazy

 

Dospelí s ADHD sú náchylní k nehodám. Väčšinou je to dané ich nepozornosťou. Môžu mať problémy aj s riadením automobilu, pretože sa často nedokážu venovať hneď niekoľkým činnostiam naraz (sledovať dopravné značky, chodcov, sledovať okolie v spätných zrkadlách a pod.).

 

 

4. Problém udržať si zamestnanie či dovedenie vecí až dokonca

 

Dospelí s ADHD mali zvyčajne už v detstve problémy doviesť úlohy do konca a všetko sa ešte znásobuje v dospelosti. Aj z týchto dôvodov majú títo ľudia problém udržať si prácu. Neprospievajú im ale ani otvorené priestory v štýle open space či veľké výrobné haly, kde majú veľké množstvo vecí, ktoré ich rozptyľuje a kvôli ktorým sa horšie sústredia.

 

Mnoho dospelých s ADHD je aj medzi tzv. večnými študentmi, ktorí študujú na VŠ miesto 5 rokov pokojne aj 8 a viac.

 

5. Problémy vo vzťahoch

 

Dospelí s ADHD to majú veľmi ťažké aj vo vzťahoch. Často sú zábudliví a v mnohých okamihoch sa správajú ako slony v porceláne. Ich náprotivky tak s nimi vzápätí strácajú trpezlivosť.

 

Ako príklad uvádza na svojom webe Barbara Laviová príbeh muža, ktorý o svojej diagnóze dlhé roky nevedel. Všetko sa zmenilo až v okamihu, keď sa s ním chcela rozísť partnerka, ktorú veľmi miloval. Každodenný život s ním totiž nebol nijako jednoduchý. Bol veľmi zábudlivý, a to nielen na dátumy narodenín a výročí, ale aj v okamihu, keď ho o niečo partnerka požiadala.

 

Aj keď mu napríklad zavolala tesne predtým, než odchádzal z práce, aby cestou domov nakúpil, málokedy tak urobil, počas 20-minútovej cesty domov na to jednoducho zabudol. Často potom tiež zabúdal zísť z diaľnice a musel sa denne vracať aj niekoľko desiatok kilometrov, teda všade chodil neskoro.

 

6. Depresia a samovražedné myšlienky

 

Žiť život, kedy sa človek nevyzná sám v sebe, cez svoju vysokú inteligenciu pôsobí hlúpo a nevie si s tým sám poradiť, si bohužiaľ časom môže vybrať svoju daň v podobe depresie a samovražedných myšlienok. Preto je tak dôležité, aby bola aj u dospelých diagnóza ADHD včas odhalená.

 

Aby sa každý včas dozvedel, že jeho akékoľvek životné problémy môžu súvisieť práve s týmto syndrómom.

 

Akonáhle pacientom lekári oznámia diagnózu, často sa im uľaví. S pomocou odborníkov totiž dokážu všetky príznaky ADHD potlačiť a vďaka tomu konečne začať žiť normálny život.reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok