Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
25. jan. 2022Gejza
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračná fotografia, očkovanie.
Ilustračná fotografia, očkovanie.
05.11.2021 09:35 Koronavirus
Toto vás bude zaujímať! ŠÚKL eviduje 8 869 hlásení na nežiaduce účinky vakcín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.11.2021 09:35 Koronavirus

Toto vás bude zaujímať! ŠÚKL eviduje 8 869 hlásení na nežiaduce účinky vakcínBRATISLAVA - Štátny ústav pre kontrolu liečiv informuje o množstve hlásení na nežiadúce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1 088 ako závažné.


Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 600 závažných hlásení, z toho 3 úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, artritídu, perikarditídu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

 

 

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 119 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

 

 

Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 321 závažných účinkov, z toho 3 úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

 

Prečítajte si: Situácia na Slovensku sa extrémne zhoršuje!

 

 

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 38 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

 

 

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali 3 závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.

 

 

Možno vás zaujme: Ministerstvo zdravotníctva diskutuje o dĺžke platnosti COVID passov

 

Ďalších 7 závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal. ŠÚKL zaznamenal aj ďalších 6 závažných reakcií po vakcíne. Úrad k nim dožiadal bližšie informácie.

 

Do štvrtka 4. 11. evidoval ústav spolu 7 úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho v 4 prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v 3  ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

 

Na Slovensku bolo do stredy zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 2 513 527 osôb, druhou dávkou 2 310. 101 osôb a treťou dávkou 74 333 osôb.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Unsplash/ TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok