Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. dec. 2021Ambróz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tragédia v Bhopále prinútila chemické fabriky viacej investovať do bezpečnosti.
Tragédia v Bhopále prinútila chemické fabriky viacej investovať do bezpečnosti.
18.08.2020 11:44 Environetky
Továrne, ktoré zabíjali: Bhopál
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.08.2020 11:44 Environetky

Továrne, ktoré zabíjali: BhopálPri tragickej nehode zahynulo vyše 2000 osôb a ďalšie tisíce ľudí zomrelo na následky nehody.


V noci z 2. na 3. decembra 1984 došlo k dovtedy najväčšej priemyselnej katastrofe v dejinách ľudstva. V indickom meste Bhopál, keď z chybného ventilu v chemickom kombináte na insekticídy uniklo do ovzdušia 30 ton izokyanátu metylu. Továreň vlastnil americký koncern Union Carbide. 

 

 

Spoločnosť mala predtým továreň v Západnej Virgínii. Keď investovali v Indii, rozhodli sa šetriť na materiáloch a aj tým poľavili zo stanovených bezpečnostných systémov. Spoločnosť pritom evidovala aj analýzy, že môže dôjsť k nehodám a pomyselný varovný prst nezdvihli ani menšie havárie. Známy je aj film Modlitba za dážď, ktorý opisuje túto ekologickú katastrofu, pri ktorej zomrelo i následne trpelo tisíce ľudí. Oblasť nehody je stále plná toxických látok.

 

 

Šaľa, Bratislava, Strážske

Na Slovensku máme podobnú továreň v Šali. Duslo je členom skupiny Agrofert, s ktorou je spojený český premiér Andrej Babiš, aj keď po začiatku politickej kariéry jeho majetok spravuje zverenecký fond. Podnik vyrába čpavok i kyselinu dusičnú, ale aj gumárske chemikálie, disperzie, lepidlá či stabilizátory a urýchľovače pre výrobcov pneumatík. V portfóliu sú však aj špeciálne produkty organickej i anorganickej chémie či minerálne hnojivá vrátane kvapalných dusíkatých hnojív. Časť výroby má v Bratislave a Strážskom.

 

Čpavok 4

V roku 2018 bolo do fabriky investovaných 310 miliónov eur, čo je historicky najvyššia investícia. Prevádzka Čpavok 4 nahradila doterajšiu výrobňu Čpavok 3, ktorá bola v prevádzke od roku 1973. Čpavok 3 priniesol novú technológiu, ktorú postavila talianska inžinierska spoločnosť na základe dánskej licencie. Podľa riaditeľa podniku Petra Bláhu je v Šali najmodernejšia technológia v Európe. Kapacita výroby čpavku sa v novej prevádzke zvýšila takmer o 20 percent. Duslo podľa riaditeľa vyvíja aj nové typy hnojív. Majú byť šetrnejšie k životnému prostrediu, ich základom však vždy bude práve čpavok. 

 

 

Agrofert v Šali investoval aj do riešenia emisií z fluidného chladiča či rekonštrukcie kompresorov na sklade čpavku. Napriek tomu výrazne zasahuje do životného prostredia. Duslo prevádzkuje spolu až 36 zdrojov znečisťovania prostredia, z toho 28 v Šali.

 

Monitoring

Duslo Šaľa na svojej stránke deklaruje, že „hlavnými cieľmi v oblasti ochrany životného prostredia je postupné systematické znižovanie znečistenia životného prostredia so zameraním na skvalitnenie odpadových vôd, znižovanie tvorby skleníkových plynov, redukciou odpadov“. V Bhopále sa šetrilo na bezpečnosti, ale aj na varovných mechanizmoch. Duslo „zabezpečuje starostlivosť o prostriedky individuálnej ochrany a systém vyrozumenia a varovania obyvateľstva ako aj systém monitorovania ohrozeného územia v prípade úniku nebezpečnej látky“. 

 

 

Časť výroby Duslo realizuje v bývalom areáli Istrochem v Bratislave a časť v Strážskom. Areál Chemka Strážske je súčasťou takzvaného trojuholníka smrti, spolu s odkalikom Poša a podnikom Bukóza vo Vranove nad Topľou. Keďže v blízkosti týchto miest sú nekontrolovane uložené PCB-látky, predošlá vláda Petra Pellegriniho dokonca vyhlásila výnimočný stav v Košickom a Prešovskom kraji. Písali sme o tom v tomto príspevku.

 

Pokračovanie nabudúce. Prečítajte si aj o ekologickej katastrofe v maďarskej hlinikárni.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky.sk Michal Albert

Foto:  TASR/AP/Henrich MišovičNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok