Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
12.11.2012 10:50
Toyota testuje vozidlá, ktoré medzi sebou komunikujú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.11.2012 10:50

Toyota testuje vozidlá, ktoré medzi sebou komunikujúToyota testuje vozidlá, ktoré medzi sebou komunikujú - Auto - moto Toyota Motor testuje autá so zdokonaleným inteligentným dopravným systémom (ITS). Umožňuje, aby vozidlá medzi sebou komunikovali, ale informácie prijímajú aj od prícestných informačných za


Toyota Motor testuje autá so zdokonaleným inteligentným dopravným systémom (ITS). Umožňuje, aby vozidlá medzi sebou komunikovali, ale informácie prijímajú aj od prícestných informačných zariadení a riadia sa nimi. Vďaka systému sa predchádza kolíznym situáciám medzi autami, prehliadnutiu červeného svetla na križovatke, nespozorovaniu vozidla v mŕtvom uhle pri zaraďovaní sa do hlavného prúdu z vedľajšieho alebo nespozorovaniu chodcov na priechode. Vozidlá sú schopné vymieňať si informácie medzi sebou.

Autá so systémom sa skúšajú v testovacom areáli, ktorý sa rozkladá na ploche 3,5 ha neďaleko sopky Fudži. Dnes si tento systém v prefektúre Šizoku vyskúšali aj japonskí novinári. Predstavitelia koncernu ich informovali, že sa na japonských cestách začne testovať od roku 2014. Bude sa overovať aj v Spojených štátoch, ale zatiaľ sa na tieto skúšky ešte nestanovil termín.

Predstavitelia Toyoty predpokladajú, že bezpečnostný systém by mal prispieť k zníženiu nehodovosti, lebo takmer polovica nehôd sa stane na križovatkách.

Koncern Nissan Motor, rival Toyoty, nedávno predstavil vozidlá vybavené systémom, vďaka ktorému dokážu zastaviť v prípade nebezpečenstva samy od seba, samy zaparkovať alebo zareagovať na chodca, ktorý im náhle vstúpi do dráhy.

Toyota predpokladá, že nový bezpečnostný systém v budúcnosti pomôže vodičom, aby brzdili rýchlejšie a účinnejšie a zabránilo sa tak nárazu do vozidla, ktoré náhle prudko spomalí alebo zastane pred nimi. Vývojári Toyoty tvrdia, že vodiči často v kolíznych situáciách neskočia na brzdu včas a silno, lebo spanikária. V Japonsku dosahujú nárazy do vozidla zozadu až 34-% podiel na celkovom počte dopravných nehôd. Čelných zrážok je o 7 % menej.

Autá, ktoré dokážu zastaviť samy od seba, prípadne sa rozbehnúť, alebo vyhnúť sa kolízii, už nie sú podľa odborníkov v oblasti vývoja inteligentných dopravných systémov hudbou ďalekej budúcnosti.

Zdroj: TASR/AP


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASR/APNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok