Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.09.2013 16:43 Domov
Trest 20 rokov pre expolicajta za vraždu manželov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.09.2013 16:43 Domov

Trest 20 rokov pre expolicajta za vraždu manželovBANSKÁ BYSTRICA - Trest odňatia slobody na 20 rokov uložil dnes senát Okresného súdu v Banskej Bystrici pre expolicajta Jozefa H., ktorý sa priznal, že vo februári zavraždil manželov Annu a Milana Š. z Veľkej Lehoty. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa voči nemu odvolal, pretože požadoval trest 23 rokov a štyri mesiace odňatia slobody.


Obhajoba sa k rozsudku vyjadrí v zákonnej lehote. Prokurátor sa odvolal i voči tomu, že senát neakceptoval jeho návrh na vyplatenie škody za nemajetkovú psychickú ujmu pre pozostalých v objeme dvestotisíc eur.

Spôsob vraždy a následné rozštvrtenie obetí nemá obdoby na Slovensku. Doživotný trest odňatia slobody v tejto súvislosti prokurátor nenavrhoval, lebo neboli splnené podmienky na jeho uloženie. Podľa neho pri zvážení poľahčujúcich okolností bolo možné uložiť maximálne trest odňatia slobody na 23 rokov a štyri mesiace v rámci sadzby. Obhajca Jaroslav Klátik po vyhlásení rozsudku pre médiá uviedol, že vzhľadom na priznanie, ľútosť a bezúhonnosť Jozefa H. čakali nižší trest pod hranicou 20 rokov. K verdiktu sa vyjadria v zákonnej lehote.
Podľa znalcov Jozef H. nebol a nie je duševne chorý. Agresivitu nemá vrodenú a trest pre neho bude skôr represívny, ako prevýchovný, ale možnosť nápravy znalci pripustili. Podobné agresívne konanie v budúcnosti pri záťažovej situácii znalci nevylúčili. Jozef H. má v sebe latentné prvky agresie, ale s vekom sa môže tendencia ovládať svoje konanie zlepšovať. Spúšťacím mechanizmom útoku na zavraždených bol spor s nimi, pretože neriešili spor podľa jeho predstáv.

Bývalý 39-ročný policajt býval v Nitre a do odchodu do výsluhového dôchodku 1. januára 2009 pôsobil na Úrade na ochranu ústavných činiteľov. Mal prezývku Kosatka a považovali ho za človeka neagresívneho, ktorý veci rieši profesionálne. Vo Veľkej Lehote kúpil rodinný dom, ktorý využíval na rekreačné bývanie. Zavraždení boli jeho susedia, s ktorými sa dostal do sporu pre spoločnú prístupovú cestu. Na návrh nebohých sa malo o tom v marci začať súdne konanie. V tejto veci ich Jozef H. navštívil v stredu 13. februára 2013 večer. Došlo k výmene názorov, pri ktorej expolicajt najprv napadol 67-ročnú Annu Š., ktorú hrdúsil a udrel tak, že spadla na zem. Do ležiacej ženy potom najmenej dva razy strelil. Jej 66-ročného manžela Milana tvrdým predmetom udrel opakovane po hlave a po páde na zem do neho najmenej štyri razy strelil z pištole kalibru 7,65 milimetrov. Následne telá obetí odtiahol do kotolne, kde ich pomocou noža, sekery a pílky rozštvrtil, vybral orgány, oddelil svalstvo a kožu, končatiny od trupu. Časti tiel vložil do igelitových vriec a autom Nissan odviezol a zbavil sa ich na rôznych miestach. Hlavy, torzo hrudníka, spolu s panvou a ďalšími časťami uložil do mäsiarskych prepraviek a plechovej nádoby. Tie sa potom našli v miestnosti pre dobytok jeho obydlia pri domovej prehliadke. Časti tiel s vražednou zbraňou údajne hodil do Dunaja.

Obžalovali ho z obzvlášť závažného zločinu vraždy surovým spôsobom na chránených osobách vyššieho veku. Jozef H. bol poľovníkom a našli u neho legálne držané rôzne strelné zbrane. Išlo o štyri pištole, dve poľovnícke pušky, malokalibrovku a dve hlavne. Predseda senátu uviedol, že pri ukladaní trestu vzali do úvahy ako poľahčujúce okolnosti priznanie Jozefa H. a doterajší bezúhonný život. Uložil mu aj ochranný dohľad na tri roky. Vzhľadom na to, že požiadavka na vyplatenie náhrady za nemajetkovú psychickú ujmu nebola vyšpecifikovaná, súd odkázal pozostalých na občianske súdne konanie. Pretože prokurátor sa odvolal, prípad uzavrie Krajský súd v Banskej Bystrici.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  archívNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok