Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. máj. 2020Dušan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
26.10.2010 07:10 Ekonomika
Tripartita sa na Zákonníku práce nedohodla,zmeny prerokuje špeciálna komisia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2010 07:10 Ekonomika

Tripartita sa na Zákonníku práce nedohodla,zmeny prerokuje špeciálna komisia
Sociálni partneri sa na dnešnom rokovaní tripartity nezhodli na novej podobe Zákonníka práce (ZP). Zástupcovia odborov prišli dnes s požiadavkou skrátiť pracovný čas a nadčasy zamestnancov. Rovnako nesúhlasia s rušením súbehu odstupného a výpovednej lehoty. Naopak, zamestnávatelia chcú, aby sa tento inštitút novelou zrušil a chcú tiež predĺžiť v súčasnosti 3-mesačnú skúšobnú lehotu na dlhšie obdobie. Sporné body v ZP by preto mala prerokovať špeciálne komisia, v ktorej by mali mať zastúpenie odborári, zamestnávatelia aj vláda. Podľa ministra práce Jozefa Mihála (SaS) by nová podoba ZP mala byť známa v polovici novembra 2010.
"Budeme spolu rokovať so zamestnávateľmi na bipartitnej úrovni, aby sme našli riešenia na niektoré problémové témy, ktoré sa otvorili. Budeme rokovať o problémových otázkach, aj keď si myslím, že také nie sú. Ja som presvedčený, že tieto problémy nevytvára ZP, ale zákazky, spôsob fungovania podnikov," uviedol po dnešnom rokovaní tripartity šéf Odborového zväzu KOVO Emil Machyna. Zástupcovia zamestnancov sú presvedčení, že zrušenie súbehu odstupného a výpovednej lehoty znamená pre zamestnanca veľkú ujmu. "Sme aj proti reťazeniu pracovného pomeru na čas určitý. Je to krok späť. Zamestnanec je zastrašovaný, nemá istotu, nemôže získať hypotéku," dodal.
S týmito argumentmi nesúhlasia zamestnávatelia. "My máme iný názor ako odborári, pretože ZP má podporovať tvorbu nových pracovných miest. So skrátením pracovného času sa nedá súhlasiť a odborári tým zamestnancom berú mzdu aj možnosť privyrobiť si," uviedol tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošťák. Podľa jeho slov súbeh sťažuje prepúšťanie aj prijímanie nových zamestnancov. "Súčasná podoba zákonníka je archaická a poslednou novelou sme sa vrátili o 10 rokov späť," zdôraznil. "Pre každého je lepšie byť zamestnaný s nižším stupňom ochrany ako byť nezamestnaný s ochranou niečoho, čo nemám," dodal viceprezident Asociácie zamestnávateľov a zamestnávateľských zväzov (AZZZ) Rastislav Machunka.
Mihál sa k pripravovaným zmenám zatiaľ nechcel vyjadrovať. Ako podotkol, pracovno-právnu legislatívu však treba spružniť a naďalej bude presadzovať zmeny uvádzané v Programovom vyhlásení vlády SR, teda aj zrušenie súbehu odstupného a výpovednej lehoty či možnosť reťazenia pracovného pomeru na čas určitý.


Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok