Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. aug. 2020Zuzana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
11.07.2011 11:29 Cestovanie
Užitočné rady pred cestou do Izraela
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.07.2011 11:29 Cestovanie

Užitočné rady pred cestou do Izraela
Izrael ročne navštívi približne 17.000 Slovákov. Svätá zem ich láka svojimi historickými pamiatkami, pútnickými a svätými miestami. Patrí však aj medzi ideálne miesta na letnú dovolenku či individuálne cestovanie. Podľa Zuzany Kizákovej z Izraelského veľvyslanectva v Bratislave slovenskí občania nepotrebujú do Izraela turistické víza. "Na vstup je potrebný cestovný pas platný viac ako šesť mesiacov. Na letisku pri prílete čaká na každého cestujúceho pasová kontrola, ktorá sa pýta na detaily cesty, miesto pobytu, destinácie, účel," vysvetlila.
      Izrael rešpektuje pečiatky všetkých krajín v cestovnom pase. "Ľudia, ktorí majú v pase pečiatky z arabských krajín, však musia kvôli bezpečnostným opatreniam počítať s dôkladnejšími kontrolami na letisku," dodala Kizáková s tým, že návštevník dostane pri prílete do štátu pečiatku do pasu. Po prekročení hraníc môže v krajine pobudnúť najviac tri mesiace.
      Časový posun medzi Slovenskom a Izraelom je o jednu hodinu viac. V krajine je oficiálnou menou šekel, kurz je 4,93 ILS za 1 euro. "Odporúča sa zamieňať peniaze len v bankách a oficiálnych zmenárňach, výhodné je zameniť si peniaze hneď po príchode na Medzinárodnom letisku Ben Guriona v Tel Avive," spresnila pracovníčka veľvyslanectva. Podľa jej informácií zaplatí turista, ktorý sa chce dopraviť z letiska do centra Tel Avivu taxíkom, 150 šekelov, v prepočte asi 30 eur. Menej náročnejší cestovatelia môžu uprednostniť výrazne lacnejšiu dopravu autobusom.
      Do Izraela nie sú nutné žiadne očkovania. Pred cestou je však potrebné vybaviť si kompletné cestovné poistenie vrátane zdravotného. Ak by došlo počas pobytu k problémom, nehode alebo krádeži, k dispozícii sú tiesňové volania: polícia 100, záchranka 101, hasiči 102. V prípade straty dokladov musí slovenský občan nahlásiť stratu na izraelskej policajnej stanici a kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Izraeli. Nie je preto na škodu poznamenať si jeho adresu ešte pred vycestovaním z domova.
      Pri návšteve Izraela netreba zabúdať na fakt, že je to krajina troch najväčších monoteistických náboženstiev, ktorých zvyky a tradície treba na ich svätých miestach rešpektovať. Pri vstupe do náboženských pamiatok ako sú synagógy, kostoly či mešity sa treba vhodne obliecť.
      Ako ďalej uvádzajú odporúčania, ktoré vypracovalo Konzulárne oddelenie Veľvyslanectva Izraela v Bratislave, víkend v Izraeli sa začína v piatok poobede a končí sa v sobotu večer. Nedeľa je v Izraeli pracovný deň. Verejná doprava počas piatka večera a soboty po celý deň nejazdí kvôli sviatku Šabat.
      Turisti zo Slovenska by mali časovo zvládnuť aj záver pobytu v Svätej zemi. Pred cestou späť domov by mali byť kvôli bezpečnostným kontrolám prítomní na letisku najmenej tri hodiny pred odletom.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok