Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. aug. 2020Ľubomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Odtajnili dokumenty o výstavbe jadrovej elektrárne v Černobyle a o havárii na stanici
Odtajnili dokumenty o výstavbe jadrovej elektrárne v Černobyle a o havárii na stanici
22.06.2020 14:53 Zaujímavosti
Ukrajina odtajnila dokumenty o Černobyľskej havárii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.06.2020 14:53 Zaujímavosti

Ukrajina odtajnila dokumenty o Černobyľskej haváriiKIEV - Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) a Ukrajinský inštitút národnej pamäte (UINP) odtajnili dokumenty o výstavbe jadrovej elektrárne v Černobyle a o havárii na stanici.


Publikovaných viac ako 200 dokumentov

Dokumenty sú uverejnené v druhej knihe zbierky "Černobyľský spis KGB. Od konštrukcie po nehodu". Celkovo kniha obsahuje 229 dokumentov, z ktorých väčšina bola publikovaná po prvýkrát. Sú to dokumenty od začiatku sedemdesiatych rokov do novembra 1986.

 

 

"Medzi dokumentmi obsiahnutými v novej knihe sú správy o nehodách v roku 1986, záznam telefónnych rozhovorov v jadrovej elektrárni v Černobyle v noci z 26. apríla, kópia prvej správy o nehode, informácie o začiatku vyšetrovania a výstavba„ sarkofágu", - uviedol riaditeľ archívu SBU a jeden z autorov knihy Andrei Kogut.

 

Materiály umožňujú lepšie pochopiť tragédiu: predpoklady katastrofy, správy a materiály, ktoré poukazujú "malé" nehody, ktoré sa vyskytli v Černobyle predtým a boli skryté, uvádzajú autori knihy.

 

V Černobyle sa vyskytlo niekoľko nehôd

Už skôr SBU uverejňovala tajné dokumenty o jadrovej elektrárni v Černobyle, ktoré informovali o nízkej kvalite stavebných a inštalačných prác, o porušení technologickej disciplíny a bezpečnostných pravidiel.

 

 

Podľa odtajnených materiálov bolo v rokoch 1971 až 1981 na jadrovej elektrárne zaznamenaných 29 núdzových zastavení vrátane niekoľkých menších nehôd. Osem z nich bolo zavinením personálu.

 

Eliminácia havárii

SBU vydala aj dokumenty o eliminácie následkov havárii v roku 1986. Mnohé dokumenty naznačujú nedostatok potrebného pracovného oblečenia, vybavenia a zariadenia pre pohotovostnú prácu.

 

Archívne dokumenty tiež ukazujú, že radiačná situácia po nehode nebola dostatočne preštudovaná.

 reklama


Zdroj: TASS, Netky

Foto:  Flickr.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok