Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. aug. 2020Oskár
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Letecký pohľad na zaplavené dediny v regióne Ivano-Frankivsk na západe Ukrajiny.
Letecký pohľad na zaplavené dediny v regióne Ivano-Frankivsk na západe Ukrajiny.
29.06.2020 16:00 Zahraničie
Ukrajina trpí najväčšími záplavami za posledných 50 rokov, EÚ jej podala pomocnú ruku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.06.2020 16:00 Zahraničie

Ukrajina trpí najväčšími záplavami za posledných 50 rokov, EÚ jej podala pomocnú rukuBRUSEL - Európska únia vyšla v ústrety ukrajinským orgánom, ktoré po sérii intenzívnych dažďov a záplav na Ukrajine aktivovali mechanizmus civilnej ochrany EÚ. Uviedla to v pondelok Európska komisia (EK).


Aj straty na životoch 

Komisia pripomenula, že v priebehu minulého týždňa intenzívne dažde spôsobili najväčšie záplavy na juhozápade Ukrajiny za posledných 50 rokov, pričom došlo aj k niekoľkým stratám na životoch a poškodeniu stoviek domácností.

 

 

Na výzvu ukrajinských orgánov o pomoc okamžite zareagovalo Švédsko a ponúklo Ukrajincom 1,2 kilometra protipovodňových zábran, 250 hadíc na odčerpávanie vody a technických expertov. Okrem pomoci zo Švédska Európska komisia poskytuje mapovacie služby v postihnutých oblastiach prostredníctvom satelitného systému EÚ Copernicus.

 

Pomoc podľa vysloveného záväzku 

 

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič pripomenul, že hoci kapacity civilnej ochrany EÚ boli v posledných mesiacoch pod mimoriadnym tlakom, EÚ dodržiava svoj záväzok pomáhať iným krajinám v prípade živelných a klimatických pohrôm. EÚ je podľa neho pripravená poskytnúť ďalšiu pomoc pre postihnuté oblasti a pre záchranárov pracujúcich v tejto oblasti.

 

 

Koordinačné centrum EÚ pre núdzové reakcie je v neustálom kontakte s ukrajinskými orgánmi s cieľom dôkladne monitorovať situáciu a v prípade nových požiadaviek presmeruje ďalšiu pomoc EÚ tam, kde bude najviac potrebná.

 

Spolupráca pri živelnej pohrome 

Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany uľahčuje spoluprácu pri reakcii na prírodné katastrofy medzi 34 európskymi štátmi: 27 členských štátov EÚ, Čierna Hora, Island, Nórsko, Severné Macedónsko, Spojené kráľovstvo, Srbsko a Turecko. Tieto zúčastnené štáty zhromažďujú zdroje, ktoré môžu byť k dispozícii aj iným krajinám postihnutým vyčíňaním prírodných živlov kdekoľvek na svete. EK riadi tento mechanizmus prostredníctvom koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie (ERCC).

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, SITA, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok