Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. aug. 2022Lýdia
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Plynovod
Plynovod
21.04.2021 09:50 Domov
Ukrajinci prestali odoberať zemný plyn zo Slovenska
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.04.2021 09:50 Domov

Ukrajinci prestali odoberať zemný plyn zo SlovenskaSLOVENSKO - Ukrajinci prestali odoberať zemný plyn zo Slovenska. Plynovodom Vojany-Užhorod už druhý mesiac neprúdi plyn.


Podľa slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, dodávatelia plynu nemajú záujem našim východným susedom dodávať plyn vojanským plynovodom, keďže neevidujú dopyt zo strany Ukrajiny. „V súčasnom období absentuje významnejší dopyt po preprave v smere na Ukrajinu. Naopak, v dôsledku situácie na trhu bol dokonca zaznamenaný väčší vývoz zemného plynu z Ukrajiny ako dovoz,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

 


Za nezáujmom o prepravu plynu zo Slovenska na Ukrajinu budú zrejme preplnené ukrajinské zásobníky plynu. „Súvisí to ešte s vlaňajším intenzívnym predzásobením, prípadne v ďalších faktoroch na trhu so zemným plynom, napríklad ceny plynu,“ dodal Kubík. Podľa neho je Eustream stále pripravený na opätovné obnovenie dodávok plynu z Vojan do Užhorodu.

 

Mohlo by vás zaujímať: EÚ odhaduje, že Rusi by mohli mať na hraniciach s Ukrajinou vyše 150-tisíc vojakov

 

Ukrajinci ešte počas minuloročného leta odoberali vojanským plynovodom denne zhruba 40 miliónov kubíkov plynu. V jeseni sa odber znížil na 14 až 8 miliónov metrov kubických, pričom ku koncu vlaňajška sa prepravilo plynovodom Vojany-Užhorod už len okolo 1,3 milióna kubíkov plynu denne. V januári a vo februári tohto roka sa preprava plynu zo Slovenska na Ukrajinu pohybovala na úrovni jedného milióna kubíkov denne. Najviac sa doteraz prepravilo reverzným tokom v Budinciach, a to 44 miliónov kubíkov plynu v sobotu 29. októbra 2016.

 


Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014 po ukončení testovacích dodávok. Slovensko sa rozhodlo plynovod zrekonštruovať pre problémy Ukrajiny s dodávkami plynu z Ruska.

Prečítajte si tiež: Pokiaľ zaujmú Rusi voči Ukrajine agresívny postoj, budú niesť následkyreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok