Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. dec. 2019Albína
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
11.10.2012 14:25 Zaujímavosti
Únia nevidiacich s políciou chystajú na pondelok Deň bielej palice
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.10.2012 14:25 Zaujímavosti

Únia nevidiacich s políciou chystajú na pondelok Deň bielej paliceÚnia nevidiacich s políciou chystajú na pondelok Deň bielej palice - Zaujímavosti V Deň bielej palice (15. októbra) budú nevidiaci ľudia na celom Slovensku naznačovať na 62 priechodoch v 45 mestách svoj úmysel prejsť cez priechod pre chodcov.


V Deň bielej palice (15. októbra) budú nevidiaci ľudia na celom Slovensku naznačovať na 62 priechodoch v 45 mestách svoj úmysel prejsť cez priechod pre chodcov.

Upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom bez sprievodu inej osoby, je cieľom dopravno-výchovnej akcie Deň bielej palice.

Uskutoční sa v pondelok 15. októbra pri príležitosti Svetového dňa bielej palice a pripravuje ju Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru Slovenskej republiky.

Ako uviedol dnes na stretnutí s novinármi predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Branislav Mamojka, nevidiaci sa spoliehajú najmä na svoj sluch, čo je však v dnešnej dobe nástupu tichých automobilov stále nebezpečnejšie. Preto Európska únia nevidiacich navrhuje zavedenie špeciálneho zvukového systému, ktorý by sa aktivoval pri rýchlosti vozidla nižšej než 40 km za hodinu, dôležitá je však predovšetkým ústretovosť vodičov.

"Ide nám nielen o našu bezpečnosť pri samostatnom pohybe, ale najmä o bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, ktorým biela palica signalizuje našu prítomnosť", povedal Mamojka.

V Deň bielej palice (15. októbra) budú nevidiaci ľudia na celom Slovensku naznačovať na 62 priechodoch v 45 mestách svoj úmysel prejsť cez priechod pre chodcov. Policajné hliadky budú niekoľko desiatok metrov za priechodom zastavovať autá. Vodiči, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, dostanú okrem vysvetlenia priestupku informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice. Šoféri, ktorí pred priechodom zastavili, získajú navyše darček - osviežovač do auta s potlačou motívu Dňa bielej palice a loga ÚNSS.

Akcia má osvetový a preventívny charakter. "Zámerom nie je vyberanie blokových pokút, ale zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách", zdôraznil viceprezident PZ SR Ľubomír Ábel. Súčasne novinárov informoval, že od začiatku tohto roku zomrelo pri dopravných nehodách 45 chodcov, z toho 10 na priechode pre chodcov. V minulom roku sa dopravné nehody stali osudnými 43 chodcom, z toho siedmim na priechode.

Záštitu nad dopravno-výchovnou akciou Deň bielej palice prevzal minister vnútra SR Róbert Kaliňák, ktorý túto akciu označil ako veľmi dobrý a užitočný projekt. Podľa jeho názoru "hendikepovaní ľudia majú vždy o čosi ťažší a zložitejší život a fungovanie ako ľudia zdraví. A je na nás zdravých, aby sme im z časti pomohli a uľahčili život. Je dôležité, aby vodiči na cestách boli ohľaduplní a pozornejší aj k ľuďom so zrakovým postihnutím a všímali si biele palice tých, ktorí majú sťažené orientovanie sa a vôbec premiestňovanie", myslí si minister Kaliňák.

ÚNSS je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 1990. Jeho členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má viac ako 4 700 členov združených v 68 základných organizáciach. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím bezplatne v každom kraji Slovenska.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok