Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. jún. 2023Margaréta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
DKC
DKC
13.03.2023 09:58 Domov
Unikátny projekt virtuálnej reality pre detských pacientov s ochorením srdca
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.03.2023 09:58 Domov

Unikátny projekt virtuálnej reality pre detských pacientov s ochorením srdcaBRATISLAVA - Nadácia Detského kardiocentra v spolupráci so spoločnosťou Deutsche Telekom (DT) predstavila unikátny projekt COGNITY, ktorý pomáha malým kardiologickým pacientom zmierniť následky spomalenia psychomotorického vývoja. Ten vzniká v súvislosti s ich ochorením a výkonmi, ktoré podstupujú.


Virtuálne okuliare so špeciálnym softvérom vyvinutým na mieru pre pacientov Detského kardiocentra je možné využiť v nemocničnom prostredí a zároveň ako edukačnú interaktívnu pomôcku pre deti s ochorením srdca v domácom prostredí. DT v spolupráci s Detským kardiocentrom vytvorili špeciálny tréningový plán, ktorý transformuje dieťa do virtuálnej reality a malý pacient má tak možnosť trénovať svoje psychomotorické schopnosti formou hry. COGNITY je prevratné riešenie na Slovensku a vôbec prvýkrát sa používa v prepojení s malými pacientmi Detského kardiocentra.

 

Detskí pacienti sa vďaka novej aplikácii a špeciálnym virtuálnym okuliarom dokážu preniesť do virtuálneho prostredia, ktoré poskytuje buď relaxáciu alebo tréning kognitívnych funkcií. Virtuálna realita vtiahne malého pacienta do nového prostredia a nechá ho vykonávať rôzne aktivity trénujúce jeho myseľ. Cvičenie pamäti, skladanie objektov, hľadanie cesty, dodržiavanie postupov alebo už spomínaná relaxácia. To všetko je súčasťou experimentálnej liečby, ktorej cieľom je odpútať pozornosť malých pacientov od ťažkých vyšetrení v nemocnici vrátane stresujúcich katetrizácií či ako pomoc pre špeciálnych pedagógov, ktorí sa deťom venujú po ich návrate domov.

 

„Virtuálna realita môže pomôcť znížiť úzkosť u pacientov a tiež zlepšiť kognitívne funkcie. A to je presne to, čím naše deti z vrodenými ochoreniami srdca veľakrát trpia. Sú opakovane hospitalizované, podstupujú rôzne nepríjemné zákroky, takže prechodne či dlhodobejšie trpia pocitmi úzkosti. Okrem toho, ak je vrodená srdcová chyba závažná a dieťa podstupuje zákroky, ovplyvňuje to negatívne aj jeho kognitívne funkcie. Preto som veľmi rada, že sme sa rozhodli spolupracovať so spoločnosťou Deutsche Telekom a dnes už máme prvé skúsenosti s malými  pacientmi, a to veľmi pozitívne,“ povedala doc. MUDr. Ľubica Kováčiková, PhD., primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Detského kardiocentra.

 

Nadácia Detského kardiocentra je vďačná, že vzniklo toto unikátne spojenie a že sa našlo uplatnenie s riešením Cognity u pacientov Detského kardiocentra. „Snažili sme sa vytvoriť projekt, ktorý rieši problémy toho, čím si prechádza detský pacient. Nerieši primárny problém, teda ochorenie srdiečka, ale ten sekundárny problém, ako napríklad schopnosť koncentrácie,pozornosti, jemnú motoriku, orientáciu v priestore, pamäťové schopnosti a pod. Deti zažijú vďaka virtuálnym okuliarom veľa zážitkov prostredníctvom edukatívnej hry, kde môžu aspoň na chvíľu uniknúť z nemocničného prostredia do virtuálneho sveta fantázie. Môžu riešiť rôzne ľahšie alebo aj náročnejšie úlohy, prostredníctvom ktorých trénujú svoj rozum, pozornosť, orientáciu či vizualno-priestorové vnímanie. Toto riešenie bolo konzultované s odborníkmi, a preto bol vytvorený špeciálny tréningový plán, ktorý formou hry vťahuje pacienta do hry a rozvíja jeho rozumové schopnosti. Sme radi, že sme mohli prísť s takýmto riešením, ktoré pomáha“, vysvetlila Ing. Veronika Hudzíková, produktová manažérka spoločnosti Deutsche Telekom.

 

„Veľmi ma potešilo,že som sa mohol zapojiť do tohto celosvetovo unikátneho projektu. Na začiatku som sa toho obával, ale bolo to prirodzené. Kedysi sme z pedagogického hľadiska mali len tabulu, kriedu a učebnicu. Neskôr prišli interaktívne tabule a dnes pracujeme s virtuálnou realitou. Je to veľký posun vpred a my sa spolu s deťmi presúvame do trojdimenziálneho priestoru. Zrazu si dieťa uvedomuje, kde je pravá a ľavá strana, pomáha nám rozvíjať rôzne funkcie, dieťa má obrovský zážitok, ktorý mu ostane hlboko vrytý v pamäti. V tomto projekte vidím veľkú budúcnosť, cítim, že to prinesie niečo pozitívne a inovatívne pre celú oblasť vzdelávania,“ povedal Mgr. Peter Vácha, špeciálny pedagóg Nadácie Detského kardiocentra.

 

Nadácia Detského kardiocentra ďakuje generálnemu partnerovi, spoločnosti Slovclean za finančné prostriedky, ktoré venovali na projekt Cognity.„Teší nás, že sme sa mohli stať súčasťou ďalšieho prelomového projektu nadácie. Veríme, že aj vďaka našej finančnej pomoci uľahčíme detským pacientom pobyt v nemocnici, priebeh nie vždy príjemných vyšetrení a v neposlednom rade pomôžeme dobehnúť zameškané vo vývoji pre ťažké ochorenia srdiečka, a to za pomoci najmodernejších technológií s výnimočnými terapeutickými výsledkami,“ povedal Ing. Marian Lalik, generálny riaditeľ spoločnosti Slovclean.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Jana Kadlečíková/Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  DKCNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok