Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2021Oto
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Skutočný príbeh židovky, z ktorého mrazí
Skutočný príbeh židovky, z ktorého mrazí
06.10.2021 10:41 Kultúra
Unorthodox: Skutočný príbeh Židovky, z ktorého mrazí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.10.2021 10:41 Kultúra

Unorthodox: Skutočný príbeh Židovky, z ktorého mrazíSeriál je adaptáciou autobiografického románu z pera nemeckej spisovateľky Deborah Feldman z roku 2012.


Unorthodox je nemecko-americký seriál, ktorý vznikol pod ochrannými krídlami Netflixu. Miniseriál spracúva skutočný príbeh mladej ženy, ktorá vyrástla v extrémne ortodoxnej židovskej komunite Williamsburg v New Yorku. Jej manželstvo bolo dohodnuté rodičmi, po prvýkrát sa osamote s manželom rozprávala až po svadobnom obrade. Prísne pravidlá komunity zakazujú spievať na verejnosti, nemôže hocikedy vyjsť z domu a keď má žena problém otehotnieť, je to téma, ktorú preberajú všetci – od rabína cez členov komunity až po svokru.

 


V hlavnej úlohe sa stretávame s devätnásťročnou Etsy (Shira Haas), ktorá bola celý život vychovávaná svojou babičkou a tetou. Ako klasickej chasidskej Židovke jej bolo v komunite od nepamäti odopierané právo na vzdelanie, možnosť navštevovania knižníc a v konečnom dôsledku nemala právo ani na vlastný názor. Pravdu má vždy muž a úlohou ženy je porodiť čo najviac detí, aby bola čo najskôr zaplnená strata na židovských životoch z obdobia nemeckého holokaustu.


Etsy nikdy predtým nemala možnosť spoznať svet mimo svoju komunitu, ale aj napriek tomu vedela, že do nej nepatrí. Nedokázala akceptovať pomyselnú zvieraciu kazajku okolo nej, ktorá bola od narodenia stále viac uťahovaná. Snažila sa splniť si svoju manželskú povinnosť a prijala, že túžba po dieťati je presne to, čo chce. Keď sa jej však podarí otehotnieť, veľmi rýchlo si uvedomí, že pre svoje ešte nenarodené dieťa takýto život nechce. Podarí sa jej utiecť do Berlína, kde sa jej darí nájsť si svoju novú životnú cestu.
 Etsy aj vďaka svojej znovuobjavenej matke nachádza druhú šancu na život a žiada o nemecké občianstvo. Z utlačovanej a vystrašenej ženy, ktorá sa bojí pozrieť mužom do očí, sa postupne stáva statočná mladá žena, ktorá už viac nemá strach povedať svoj vlastný názor. Zisťuje, že Nemecko vôbec nie je také nebezpečné a protižidovské, ako jej bolo celé tie roky predostierané. Zoznamuje sa so skupinou zaujímavých a rôznorodých umelcov, ktorí jej otvárajú dvere k zábave, ale hlavne k vytúženému vzdelaniu.

 


Skutočný a mrazivý príbeh mladej Židovky vo vás zanechá hromadu skutočne silných emócií, ktoré vás donútia s hlavnou hrdinkou súcitiť aj dlho po tom, čo seriál dopozeráte. K súcitu sa pridáva aj náhľad do náboženskej komunity, ktorá je pre našu spoločnosť viac-menej neviditeľná a kto sa o ňu bližšie nezaujíma, tak vôbec nič netuší.

 

Ak by vás nakoniec zaujímal osud mladého židovského dievčaťa, určite vás pohltí pre úplne nepochopiteľne striktné pravidlá, zastarané názory alebo až absurdné náboženské myšlienky, ktoré majú viac spoločné s ľudskou chamtivosťou a strachom, než s vierou v Boha.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Nikoleta Preložníková / Netflix

Foto:  NetflixNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok