Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. aug. 2020Mojmír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Havana, hlavné mesto Kuby
Havana, hlavné mesto Kuby
02.05.2019 12:32 Zahraničie
USA schválilo zákon, ktorý znevýhodňuje podnikanie na Kube
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.05.2019 12:32 Zahraničie

USA schválilo zákon, ktorý znevýhodňuje podnikanie na KubeBRUSEL - Európska únia podľa vyjadrenia Európskej komisie prijme potrebné opatrenia proti zákonu z dielne Spojených štátov, ktorý umožňuje zahajovať súdne spory v USA proti zahraničným spoločnostiam, ktoré pôsobia na Kube.


Kabinet amerického prezidenta Donalda Trumpa počas apríla oznámil, že od dnešného dňa umožní súdne procesy proti zahraničným firmám pôsobiacim na majetku, ktorý Kuba zhabala Američanom po revolúcii z roku 1959. Trump presadzuje ustanovenie takzvaného Helmsovho-Burtonovho zákona z roku 1996, ktorého účinnosť odkladali predošlé americké vlády každých šesť mesiacov.

 

 

V praxi to znamená, že Američania s kubánskym pôvodom, ktorí sa stali americkými občanmi, môžu od štvrtku na amerických súdoch požadovať odškodnenie od kubánskej vlády alebo od súkromných zahraničných spoločností podnikajúcich na Kube za ich "ukradnuté" majetky. Týka sa to tabakových firiem, liehovarov a iných majetkoch znárodnených po tom, ako sa na Kube dostal k moci Fidel Castro.

 

 

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogherini na celú záležitosť uviedla, že EÚ považuje uplatňovanie jednostranných reštriktívnych opatrení "za odporujúce medzinárodnému právu. Európska únia vyjadruje hlboké poľutovanie nad plnou aktiváciou zákona z roku 1996. Toto rozhodnutie je porušením záväzkov prijatých v dohodách medzi EÚ a USA z rokov 1997 a 1998," upozornila. 

 

"Povedie to k zbytočným treniciam a podkopáva to dôveru a predvídateľnosť v transatlantickom partnerstve", opísala Mogheriniová situáciu z pohľadu EÚ.

 

V polovici apríla EÚ spolu s Kanadou vyjadrili poľutovanie nad týmito plánmi USA a obávajú sa, že majetkové spory budú prekážkou pre ich občanov, ktorí na Kube rozbehli svoje podnikanie. EÚ aj Kanada sa zaviazali, že budú chrániť svoje firmy pred súdnymi procesmi v USA.

 

 

Mogherini zároveň upozornila, že EÚ využije "všetky vhodné opatrenia" na riešenie dôsledkov uplatňovania Helmsovho-Burtonovho zákona, vrátane práva na blokovanie. Práve to zakazuje spoločnostiam z EÚ, aby dodržiavali určité americké sankcie, a umožňuje im za ne vymáhať náhradu škôd a zrušiť akékoľvek rozhodnutia cudzích súdov proti nim.

 

 

Tento krok USA je citeľnou ranou pre Kubu, ktorá chcela prilákať na ostrov zahraničných investorov. Navyše podľa viacerých môže byť postup USA chápaný ako snaha o oslabenie kubánskej vlády s následnou izoláciou oficiálneho prezidenta Venezuely Nicolása Madura. Okrem Kuby podporuje jeho vládu v krajine aj Čína či Rusko. 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Pixabay, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok