Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -2°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.07.2018 10:53 Domov
Ústavný súd priznal v 1. polroku pre prieťahy odškodné vo výške 301.750 eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.07.2018 10:53 Domov

Ústavný súd priznal v 1. polroku pre prieťahy odškodné vo výške 301.750 eurKOŠICE - Ústavný súd (ÚS) SR v prvom polroku tohto roka vyslovil v 144 nálezoch porušenie základného práva sťažovateľov na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a práva na prejednanie veci v primeranej lehote. Zároveň priznal sťažovateľom v 136 nálezoch primerané finančné zadosťučinenie v celkovej sume 301.750 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.


Zo 144 nálezov, v ktorých ÚS SR vyslovil porušenie Ústavy SR a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, sa najviac týkalo rozhodovacej činnosti okresných súdov Bratislava I (17 nálezov), Žilina (13), Piešťany (12), Bratislava III (8) a Okresný súd Košice-okolie (8). Porušenie uvedených práv sa týkalo občianskoprávnych vecí (91), exekučných (19), obchodnoprávnych (12), trestných (10), rodinných (6), dedičských (3), pracovnoprávnych vecí (2) a konania správneho súdnictva (1).

 

Najvyššie priznané finančné zadosťučinenie v jednotlivých konaniach bolo 16.500 eur v konaní vedenom na Okresnom súde Košice II, v sume 12.000 eur v konaní vedenom na Krajskom súde v Banskej Bystrica a Okresnom súde Zvolen, a v sume 11.400 eur v konaní vedenom na Krajskom súde v Nitre.

 

Jedným z konaní, v ktorom ÚS SR zistil závažné porušenie práv, sa týkalo postupu Okresného súdu Košice I. Od začatia konania ubehlo 23,5 roka a od vstupu sťažovateľky do konania takmer 14 rokov bez právoplatného rozhodnutia vo veci samej. „Už samotná dĺžka konania je z ústavnoprávneho hľadiska neakceptovateľná a ničím neospravedlniteľná," uviedla predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková.

 

„Účelom základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov je odstránenie nežiaduceho stavu právnej neistoty, v ktorej sa nachádza osoba domáhajúca sa rozhodnutia všeobecného súdu, a to konaním a rozhodovaním príslušných orgánov v primeranej lehote. Samotným prerokovaním veci sa totiž neodstráni pretrvávajúci stav právnej neistoty. K jeho odstráneniu dochádza až právoplatným rozhodnutím v merite veci," uzatvára Macejková s tým, že základnou povinnosťou každého sudcu je preto zabezpečiť taký procesný postup v súdnom konaní, aby nedošlo k porušeniu základných práv účastníkov konania.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok