Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. sep. 2021Olympia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Heydrichov automobil po atentáte
Heydrichov automobil po atentáte
29.05.2021 18:25 Domov
Útok na Reinharda Heydricha s krycím názvom operácia Antropoid
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.05.2021 18:25 Domov

Útok na Reinharda Heydricha s krycím názvom operácia AntropoidSlávny útok uskutočnili česko-slovenskí výsadkári Jozef Gabčík,s krycím menom Zdeněk, a Jan Kubiš, s krycím menom Ota Navrátil, ktorí boli na túto úlohu špeciálne vycvičení v Škótsku. Zaužívaný výraz atentát je dokonca nesprávny, išlo totiž o vojenskú operáciu.


Pred pár dňami sme si pripomínali 79. výročie tejto udalosti. Útok na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha bol jednou z najvýznamnejších akcií na likvidáciu predstaviteľa nacistického režimu v priebehu celej 2. svetovej vojny. 

 

 

Reinhard Tristan Eugen Heydrich

Heydrich bol nemeckým politikom a členom nacistickej strany NSDAP. Po Heinrichovi Himmlerovi bol druhým najvyšším predstaviteľom nacistických ozbrojených zložiek Waffen-SS, blízkym spolupracovníkom Heinricha Himmlera a jedným z hlavných architektov nacistického holokaustu a koncentračných táborov.

 

V rokoch 1936 – 1939 bol veliteľom nacistickej tajnej polície Gestapa, šéfom Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti a Bezpečnostnej služby a v rokoch 1941 – 1942 bol zastupujúcim ríšskym protektorom protektorátu Čechy a Morava.

 

Ako zastupujúci ríšsky protektor presadzoval politiku cukru a biča, čo predstavovalo sociálne výhody pre robotníkov a brutálne perzekúcie voči nelojálnym a nepriateľským „živlom“.

 

Zomrel v roku 1942 v Prahe na následky atentátu, ktorý bol spáchaný Jozefom Gabčíkom a Janom Kubišom. Nemci sa za jeho smrť kruto pomstili, a to vyvraždením civilných obyvateľov obcí Lidice a Ležáky. O Antropoide i Lidiciach boli natočené celovečerné filmy.

 

Útok na Heydricha, operácia Antropoid

Ráno 27. mája odišli útočníci električkou na Žižkov. Tam si vyzdvihli bicykle, pomocou ktorých sa prepravili pred deviatou hodinou rannou do Holešoviček. Gabčík svoj samopal zostavil tajne, pod kabátom.

 

 

Heydrich po raňajkách strávil čas so svojou rodinou, a okolo desiatej hodiny rannej vyrazil na Pražský hrad.  Jeho Mercedes-Benz 320 mal byť podľa nariadení už dávno opancierovaný, no ešte stále nebol. Možno by nakoniec prežil a história by vyzerala inak.

 

 

Gabčík (fotografia pod textom) a Kubiš čakali na Kirchmayerovej ulici pri zástavke električiek asi 250 metrov od nemocnice Bulovka smerom na Thomayerovy sady.

 

 

Heydrichov automobil sa objavil približne o 10:35, Gabčík odhodil svoj kabát a vytiahol samopal. Začal strieľať, no niečo nebolo v poriadku. Stala sa nečakaná vec, Gabčíkovi zlyhal samopal Sten, a Heydrich prikázal šoférovi zastať.

 

 

Kubiš (fotografia nad textom) neváhal, a hodil do auta granát, ktorý vybuchol pri zadnom kolese, a Heydrichovi spôsobil zranenie chrbta.  Vyzeralo to, že zranenia nie sú príliš vážne. Heydrich sa dokonca pokúsil sledovať útočníkov so zbraňou v ruke, no onedlho spadol na zem. Mal totiž ťažké vnútorné zranenia.

 

 

Civilné nákladné auto ho previezlo do pražskej nemocnice Bulovka. Po operácii sa úspešne zotavoval, no dostal infekciu a zomrel. Heydrich mal pohreb s poctami na cintoríne invalidov v Berlíne. Jeho funkciu vedenia Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti po ňom prevzal Ernst Kaltenbrunner.

 

Následok útoku

Po atentáte nastalo obrovské pátranie. Neskôr vraždenie, ktoré nepoznalo žiadne hranice. Vyvraždenie obcí Lidice a Ležáky bolo len jednou z epizód v rámci nemeckého besnenia.

 

 

Lidice boli zrovnané so zemou

Obec bola vypálená a dokonale zrovnaná so zemou. Takmer všetci obyvatelia boli vyvraždení, či premiestnení do koncentračných táborov.

 

 

Celkový počet obetí bol 340. Z toho 192 mužov, 60 žien a 88 detí. Túto udalosť dnes pripomína Pamätník Lidice a múzeum. 

 

 

Súvisiaci článok: Minister obrany si pripomenul 79. výročie atentátu na Reinharda Heydricha

 

Hlavných aktérov útoku nám pripomína pamätník v kostolnej krypte sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe.

 reklama


Zdroj: Netky Kristýna Peštová/ mocr.army.cz/ Wikipedia

Foto:  WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok