Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. aug. 2020Marcela
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.09.2019 08:21 Ekonomika
Už v útlom veku si deti uvedomujú hodnotu peňazí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.09.2019 08:21 Ekonomika

Už v útlom veku si deti uvedomujú hodnotu peňazíBRATISLAVA - Rodičia by svoje deti mali viesť k finančnej zodpovednosti. Už v útlom veku si deti, podľa riaditeľa pre investície a zlato v spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu, uvedomujú hodnotu peňazí a vedia, že si za ne môžu niečo kúpiť. Podľa odborníkov treba dávať deťom vreckové hneď, ako dokážu zvládnuť základné počty, ideálne od šiestich rokov. Dôležité je však nastaviť deťom pravidlá tak, aby sa naučili hospodáriť primerane svojmu veku.


Rodičia to v súčasnosti podľa Burdu nemajú jednoduché. "Na deti vplýva viac konzumu a reklamy, ktoré ich „masírujú“, a tak chcú mať oveľa viac vecí ako kedysi. Môže za to aj rozvoj technológií, najmä keď si uvedomíme, že dieťa ešte nevie poriadne čítať a písať, ale už vie ovládať mobil či tablet," povedal pre agentúru SITA Burda. Je preto na rodičoch, aby deťom vysvetlili, že nemôžu mať všetko a hneď. Čím skôr sa deti naučia s financiami hospodáriť, tým skôr budú podľa generálnej tajomníčky Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Dariny Huttovej robiť uvážené finančné rozhodnutia a nepodľahnú reklamám.

Namiesto toho, aby deťom rodičia hneď kúpili, po čom túžia, mali by ich podľa Burdu naučiť premýšľať, aby hľadali cestu, ako sa k svojmu snu dostanú samé. Ak si začnú odkladať svoje vreckové, príp. časť z vreckového, dokážu si postupne nasporiť časť cieľovej sumy a zvyšnú sumu im na vytúžený sen rodičia doložia. "Dieťa tak bude na seba hrdé a zároveň sa učí väčšej samostatnosti. Určiť si cieľ sporenia je teda veľmi dôležité. Mnoho dospelých to v súčasnosti nedokáže," konštatuje Burda.

Ako povedal detský psychológ Róbert Braciník, výška vreckového by sa mala odvíjať od toho, na čo sú tieto peniaze určené. Či je to na sladkosti, hračky, na kino, prípadne výlet alebo darčeky. Výška vreckového by sa mala odvíjať aj od finančnej situácie rodiny. "Menej je viac a aj tá najlepšie situovaná rodina robí dieťaťu medvediu službu, keď má prístup k zbytočne veľkej sume peňazí, pretože to dieťa nenúti hospodáriť s nimi," hovorí Braciník. Neodporúča sa však dávať deťom peniaze za dobré známky alebo za pomoc v domácnosti.