Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Obmedzená logistika postihla úplne každú časť prepravy cez hranice. Dokonca aj tú nelegálnu.
Obmedzená logistika postihla úplne každú časť prepravy cez hranice. Dokonca aj tú nelegálnu.
07.05.2020 08:39 Koronavirus
Uzavreté hranice medzi štátmi sa odzrkadľujú aj na zvyšovaní cien za drogy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.05.2020 08:39 Koronavirus

Uzavreté hranice medzi štátmi sa odzrkadľujú aj na zvyšovaní cien za drogyVIEDEŇ - Hraničné kontroly, karanténne opatrenia a obmedzenie premávky letov v dôsledku pandémie nového koronavírusu majú vplyv na zvyšovanie cien nelegálnych drog a zároveň je ťažšie sa k nim dostať. Uviedol to v správe zverejnenej vo štvrtok Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC).


Rozličná preprava 

Pandémia má rozličný dosah na produkciu drog, čo sa týka jednotlivých regiónov, ako aj na ich pašovanie leteckými, pozemnými či morskými cestami. Celkový trend v krajinách spojených s užívaním drog je však podľa UNODC relatívne jednotný.

 

 

"Mnohé krajiny vo všetkých regiónoch hlásili celkový nedostatok niektorých druhov drog na úrovni predaja v malom množstve, ako aj nárasty cien či zníženie čistoty drog," píše sa v správe. V dôsledku toho užívatelia drog prechádzajú na inú návykovú látku, ako napríklad z heroínu na syntetické opiáty. Stúpa aj počet ľudí, ktorí nastúpia na liečbu drogovej závislosti.

 

Zmena prepravy heroínu  

Zatiaľ čo opiáty ako heroín sa prevážajú takmer výlučne pozemnými trasami, kde môžu dodávky prerušiť zvýšené kontroly na hraniciach, kokaín sa zväčša vyváža cez more. Aktuálne zvýšenie zaistených zásielok heroínu v Indickom oceáne môže teda naznačovať, že heroín sa začal do Európy vo väčšom rozsahu posielať cez more.

 

 

Aktuálne znížený počet letov bude mať podľa UNODC pravdepodobne "mimoriadne drastický" dosah na pašovanie syntetických drog vrátane metamfetamínu do krajín, akými sú napríklad Južná Kórea, Japonsko či Austrália.

 

Afganistan čaká kríza 

V Afganistane, ktorý je najväčším producentom heroínu, môže dôjsť k narušeniu zberu maku na ópium v období od marca do júna, ak zberači nebudú môcť alebo nebudú chcieť cestovať za prácou. V provinciách na západe či juhu krajiny už zaznamenali nedostatok pracovných síl, a to najmä z dôvodu uzavretia hraničných priechodov s Pakistanom.

 

 

Nedostatok benzínu v Kolumbii 

V krajinách pestujúcich koku, ako napríklad v Kolumbii, majú zase výrobcovia kokaínu problémy so získavaním benzínu, ktorý predtým pašovali z Venezuely a ktorý je na produkciu kokaínu nevyhnutný.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok