Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2021Bohdana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.09.2013 15:56 Domov
V Afganistane budeme mať v roku 2014 najmä poradné tímy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.09.2013 15:56 Domov

V Afganistane budeme mať v roku 2014 najmä poradné tímyBRATISLAVA - Slovensko vyšle do misie ISAF aj tím chirurgov.


Slovensko bude mať od januára 2014 v misii ISAF v Afganistane svojich vojakov v šiestich zoskupeniach. Predovšetkým tam budú pôsobiť naši vojaci ako poradcovia, v krajine zostáva podporný prvok pre našich nasadených príslušníkov ozbrojených síl, strážna jednotka, ľudia na veliteľstvách misie. Pribudne špecializovaný chirurgický tím. "V súlade so stratégiou NATO v Afganistane sa ku koncu misie ISAF upevnil asistenčný a poradný charakter operácie. Členské krajiny postupne sťahujú svoje bojové jednotky z Afganistanu a v krajine zostávajú len poradenské tímy, ktoré asistujú afganským bezpečnostným zložkám,“ uviedol minister obrany Martin Glváč. V poradnom tíme, ktorý bude asistovať Manévrovému práporu rýchlej reakcie Afganskej národnej armády (AT MSF – Advisory Team Mobile Strike Force), bude pôsobiť 48 slovenských vojakov. Budú plniť úlohy podpory, mentoringu a poradenstva tejto jednotke miestnej armády so schopnosťou nasadenia na celom území Afganistanu. 

Ďalšia poradná skupina pre jednotky afganských špeciálnych síl (SOAG – Special Operation Advisory Group) bude mať 30 príslušníkov. Majú radiť jednotkám Afganských špeciálnych síl a ich veliacim štruktúram. Môžu byť nasadení v celom priestore operácie ISAF. "V oblasti poradenstva a asistencie afganským bezpečnostným zložkám získali slovenskí vojaci vysoký kredit medzi partnermi z NATO a rovnako vysoko hodnotia ich doterajšiu pomoc aj afganskí velitelia armádnych, či policajných jednotiek,“ poznamenal hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.

Národné velenie nášho kontingentu bude zabezpečovať veliteľstvo Task Force, ktoré bude zahŕňať aj národný podporný prvok. Týchto 22 vojakov bude zodpovedať za prijatie, ubytovanie a presuny v priestoroch operácie príslušníkov OS SR. Ich úlohou je aj národné velenie a presadzovanie národných záujmov. Poskytujú aj logistickú a operačnú podporu, administratívne, personálne, zdravotnícke, finančno-ekonomické zabezpečenie a poskytovanie duchovnej a psychologickej služby. Päťčlenný zdravotnícky chirurgický tím bude pôsobiť v zostave mnohonárodnej vojenskej poľnej nemocnice na medzinárodnom letisku v hlavnom meste krajiny Kábul. Strážna jednotka so 179 vojakmi pokračuje aj v zabezpečovaní bezpečnosti na vstupno-výstupnom bode základne v Kandaháre do konca roka 2014. Vo veliteľstvách operácie ISAF bude Slovensko zastupovať 19 ľudí. 

Do konca tohto roka ukončí svoje pôsobenie v Afganistane slovenský tím na likvidáciu výbušných prostriedkov (EOD – Explosive Ordnance Disposal), ktorý má štyroch príslušníkov. V novembri odcestuje do Afganistanu 25-členná predsunutá skupina, ktorá pripraví zázemie pre nasadenie nášho nového budúcoročného príspevku do operácie. Predsunutá skupina od januára zapadne do zostavy príspevkov poradných tímov AT MSF a SOAG.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok