Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2021Ľuboslav
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nový detský urgent v Banskej Bystrici.
Nový detský urgent v Banskej Bystrici.
04.06.2021 11:46 Domov
V Banskej Bystrici otvorili nový urgentný príjem pre deti za viac ako milión eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.06.2021 11:46 Domov

V Banskej Bystrici otvorili nový urgentný príjem pre deti za viac ako milión eurBANSKÁ BYSTRICA - V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici dnes oficiálne otvorili nový detský urgentný príjem, ktorý je v prevádzke od začiatku mája. Ide o druhé pracovisko tohto typu na Slovensku, ktoré je odlišné manažmentom pacienta s urgentnými a neodkladnými zdravotnými ťažkosťami.


Ako ďalej na otvorení uviedol riaditeľ detskej nemocnice Juraj Gallo, spolu s prístrojovou technikou stálo vybudovanie pracoviska viac ako jeden milión eur, pričom je súčasťou veľkého projektu rekonštrukcie nemocnice.

 

 

"Celý priestor je novovybudovaný, vrátane stavebných prác, technológií, medicinálnych plynov, prístrojovej techniky,“ uviedol riaditeľ s tým, že tu určite bude poskytovaná lepšia, rýchlejšia a kvalitnejšia zdravotná starostlivosť.

 

"Je to pre mňa veľmi príjemná udalosť, keď vidím nové funkčné pracovisko, ktoré evidentne zlepšuje kvalitu zdravotnej starostlivosti pre deti,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a dodal, že určite budú podporovať otváranie takýchto urgentov aj v iných nemocniciach.

 

 

Vybudovanie tohto pracoviska je súčasťou projektu Modernizácia Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici za takmer 14 mil. eur financovaného z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Jeho výstavba trvala 15 mesiacov a preinvestovali približne 1,011 mil. eur.

 

"Z tejto čiastky tvorí rekonštrukcia objektu 571-tisíc eur, nákup zdravotníckej techniky 364-tisíc eur, interiérové vybavenie 45-tisíc eur a ostatné materiálno-technické zabezpečenie 31-tisíc eur. Hlavným zdrojom financovania bol IROP vo výške 76 %, ďalej kapitálové výdavky zo štátneho rozpočtu 17 % a vlastné zdroje vrátane príspevkov od darcov vo výške 7 %," uviedla ekonomická námestníčka nemocnice Viera Mikušincová.

 


Špecifikum detského urgentného príjmu spočíva v tom, že pacient prichádza, je zatriedený, následne presunutý na lôžko neodkladnej zdravotnej starostlivosti. "Tam sa lekár po prvotnom vyšetrení rozhodne, ktorých konziliárov si zavolá a lekári špecialisti aj s prístrojovou technikou prichádzajú za pacientom. Ten tak nemusí chodiť za lekármi po rôznych pracoviskách," popísal postup na pracovisku primár Detského urgentného príjmu Milan Galko a dodal, že vďaka tomu ponúkajú komplexnú a špecifickú starostlivosť s najmodernejšou technikou na jednom mieste.

 

Očakáva sa, že vznik nového typu detského urgentu bude znamenať aj rozšírenie spádovej oblasti nielen na Banskú Bystricu a blízke okolie, ale na celý Banskobystrický kraj. Počet ošetrených pacientov by mal predstavovať približne 15-tisíc detí ročne.


 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok