Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. aug. 2020Dominik
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
25.10.2010 07:25 Ekonomika
V Baumgartene sa skončili práce umožňujúce reverzný tok plynu do SR
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.10.2010 07:25 Ekonomika

V Baumgartene sa skončili práce umožňujúce reverzný tok plynu do SR
V rakúskom Baumagartene sa dnes skončili stavebné práce, ktoré umožňujú v prípade plynovej krízy tzv. reverzný tok plynu z Rakúska na Slovensko. Na slávnostnom ukončení sa zúčastnil šéf Ministerstva hospodárstva a výstavby (MHV) SR Juraj Miškov, minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda a predstavitelia rakúskej spoločnosti OMV Gas & Power.
"Dnešok je pre Slovensko významný tým, že sa posilňuje jeho energetická bezpečnosť. Po mojej nedávnej návšteve na Ukrajine a po dnešku môžeme teda povedať, že slovenská vláda urobila maximum pre energetickú bezpečnosť Slovenska, ako aj pre to, aby sa nezopakovala situácia spred dvoch rokov, kedy sme boli na Slovensku svedkami plynovej krízy," konštatoval Miškov na tlačovej konferencii v Baumgartene.
Šéf MHV SR zároveň poďakoval rakúskym odborníkom za spoluprácu, ktorú na projekte tzv. reverzného toku plynu vyvinuli od roku 2009, kedy bola podpísaná zmluva zabezpečujúca vyššiu energetickú bezpečnosť Slovenska.
Podľa Miškova doslova od zajtrajška "sme schopní v prípade potreby spustiť reverzný chod plynu". "Projekt nám prináša výhodu aj v tom, že v prípade, že by prišlo k situácii ako pred dvoma rokmi, sme oveľa lepšie pripravení na takúto situáciu," povedal šéf MHV SR.
Do budúcnosti sa podľa ministra hospodárstva pripravujú ešte ďalšie projekty, ktoré zvýšia energetickú bezpečnosť SR, a to najmä prepojenie európskych plynových vedení v smere sever-juh, alebo projekt plynovodu Nabucco. Všetky takéto opatrenia podľa jeho slov diverzifikujú v dodávke plynu nielen cestu, ale aj zdroj plynu.
"Som rád, že reverzný chod zabezpečený tu v Baumgartene je posilnením energetickej bezpečnosti občanov SR," povedal novinárom Dzurinda. Vyjadril zároveň potešenie nad tým, že tieto projekty medzi Rakúskom a jeho susedmi "dostali zelenú" aj v Európskej únii.
Podľa informácií člena predstavenstva OMV Gas & Power Wernera Auliho dosiahli celkové náklady na technické úpravy kompresorovej stanice v Baumgartene výšku približne 4 miliónov eur, z čoho na polovicu prispela Európska komisia.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok