Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2020Edita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Volička vhodila svoj hlas vo volebnej miestnosti v Minsku počas predčasného hlasovania v prezidentských voľbách 4. augusta 2020.
Volička vhodila svoj hlas vo volebnej miestnosti v Minsku počas predčasného hlasovania v prezidentských voľbách 4. augusta 2020.
09.08.2020 21:00 Zahraničie
V Bielorusku volia prezidenta, zadržaní sú ruskí novinári
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.08.2020 21:00 Zahraničie

V Bielorusku volia prezidenta, zadržaní sú ruskí novináriV Bielorusku sa dnes konajú prezidentské voľby, v ktorých kandiduje aj súčasná hlava štátu Alexander Lukašenko. Kandidujú aj Sviatlana Cichanovská, Siarhej Čeračeň, Hanna Kanapacká a Andrej Dzmitryjev.


MINSK - V Bielorusku v nedeľu zadržali dvoch novinárov a jedného kameramana ruskej televízie Dožď, ktorí tam ako spravodajcovia pokrývali prebiehajúce prezidentské voľby. Ako v nedeľu pre agentúru Interfax potvrdil šéfredaktor televízneho kanála Tichon Dzjadko, štáb TV Dožď nebol na voľby akreditovaný.

 

 

Dzjadko však vysvetlil, že televízia včas predložila žiadosť o akreditáciu svojho štábu. "Každý deň sme žiadali o potvrdenie, ale nikdy sme ho nedostali,"  vysvetlil šéfredaktor. Podľa neho stále nie je isté, či ruskí novinári sú zadržiavaní pre to, že nie sú na voľby akreditovaní. Podľa agentúry Interfax ruský TV štáb zadržali muži v civile, ktorí ich zvalili na zem, potom naložili do auta a odviezli na neznáme miesto. Medzitým Zväz novinárov Ruska deklaroval, že očakáva vysvetlenie dôvodov zadržania novinárov TV Dožď, pričom žiada aj informáciu o tom, kde sa novinári nachádzajú. Rozhlasová stanica Echo Moskvy neskôr informovala, že trojica ruských novinárov sa nachádza v budove jedného z okresných policajných riaditeľstiev v Minsku.  "Ruské veľvyslanectvo je s nimi v kontakte. Sú v poriadku," uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

 

 

Okrem toho v bieloruskom hlavnom meste Minsk v piatok zadržali a následne vyhostili troch novinárov ruskej televízie Nastojaščeje vremia, ktorým navyše zakázali vstup do krajiny na najbližších desať rokov. V sobotu o tom informovala rozhlasová stanica Deutsche Welle. Novinári svoje vyhostenie spájajú s výkonom svojej profesie. Rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RL/RFE), s ktorej podporou tento televízny kanál vznikol, vyjadrila v súvislosti so zadržaním svojich kolegov pobúrenie. Odmietnutie bieloruských orgánov akreditovať novinárov je podľa RL/RFE ďalším "príkladom nerešpektovania práv slobody tlače a práva bieloruských občanov na informácie bez cenzúry."  Anatolij Glaz, tajomník ministerstva zahraničných vecí už podľa portálu TUT.by agentúru TASS informoval, že zadržaní novinári budú požiadaní, aby opustili Bielorusko.

 

 

Vo voľbách sa o post hlavy štátu okrem Lukašenka zúčastňujú aj ďalší štyria kandidáti  – najdôležitejšia opozičná kandidátka Sviatlana Cichanovská, predseda Bieloruskej sociálnodemokra­tickej strany Siarhej Čeračeň, bývalý poslankyňa Hanna Kanapacká a Andrej Dzmitryjev z hnutia Hovor pravdu.  

Prečítajte si aj o možných zmenách v ústave.reklama


Zdroj: TASR/Netky.sk Michal Albert

Foto:  TASR/APNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok