Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. sep. 2020Jarolím
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
20.07.2012 07:34 Kultúra
V Bojnickom zámku otvorili výstavu Herend - porcelán aristokracie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.07.2012 07:34 Kultúra

V Bojnickom zámku otvorili výstavu Herend - porcelán aristokracieV Bojnickom zámku otvorili výstavu Herend - porcelán aristokracie - Kultúra Porcelánové misky, šálky, ucelené obedové súpravy, z ktorých obedúvali takí panovníci ako rakúsky cisár František Jozef I. a jeho manželka Sissi, anglická kráľovná Viktória, ale a


Porcelánové misky, šálky, ucelené obedové súpravy, z ktorých obedúvali takí panovníci ako rakúsky cisár František Jozef I. a jeho manželka Sissi, anglická kráľovná Viktória, ale aj bohatá šľachta v celej Európe, môžu vidieť návštevníci na výstave Herend - porcelán aristokracie, ktorú dnes sprístupnili verejnosti v priestoroch Bojnického zámku.

Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice ju pripravilo v spolupráci s maďarskou porcelánkou Herend ako hlavné výstavné podujatie na letnú turistickú sezónu. Manufaktúru na výrobu porcelánu v maďarskom mestečku Herend založili už v roku 1826. Skutočne dodávala porcelán nielen pre cisársky dvor vo Viedni, ale aj väčšine európskej aristokracie. Preto sa tento porcelán nachádza v mnohých zbierkach múzeí a v šľachtických sídlach v celej Európe, informovala kurátorka výstavy Katarína Malečková.

Upozornila na súpravy s viktoriánskym vzorom, pozostávajúcim z bohatej žiarivo farebnej výzdoby, pripomínajúcej vplyv majstrov Ďalekého východu. Na bielom pozadí dominujú motýle, pestrofarebné kvety a úpony, okraje dotvára zlaté a zelené lemovanie. V roku 1851 sa v Londýne konala Svetová výstava. Herendská manufaktúra na nej vystavovala porcelán s takýmto vzorom a získala zaň prvú cenu. Vtedy panujúca anglická kráľovná Viktória si objednala jednu obedovú súpravu pre svoje sídlo. Preto sa tento vzor nazýva Viktória, dodala Malečková.

Na výstave sa nachádza viac ako 500 kusov pôvodného porcelánu. Okrem jedálenských súprav sú to aj rôzne podnosy, vázy, ozdobné predmety, svietniky porcelánové hodiny a tiež porcelánové písacie súpravy. Porcelánka Herend vyrába dodnes a tovar vyváža do viac než 60 krajín sveta. Herendské porcelánové výrobky sú dodnes ozdobované klasickým ručným spôsobom. Môžu sa o tom presvedčiť aj návštevníci výstavy, pretože skúsená pracovníčka porcelánky bude po celý čas trvania výstavy predvádzať toto umenie. Firma vlastní približne 16.000 foriem a cez 4000 vzorov, konštatoval na vernisáži jej generálny riaditeľ Attila Simon. Podľa neho každý deň vzniká nová forma alebo nový vzor.

„S porcelánkou Herend spolupracujeme dlhodobo. Rozhodli sme sa v miestach, kde žili šľachtické významné rody, urobiť takúto výstavu. Prvým bol Betliar, kde sme prezentovali andrášiovské zbierky a tentoraz sme prišli k Pálfiovcom. Práve na Bojnickom zámku prezentujeme ucelenú kolekciu herendského porcelánu. A k Vianociam bude pokračovať v Bratislave, lebo to je tretie miesto, kde chceme Herend predstaviť,“ povedal pre TASR generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Jaromír Púdelka.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok