Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Hlavným kandidátom na hlavu štátu je doterajší prezident bosnianskych Srbov Milorad Dodik.
Hlavným kandidátom na hlavu štátu je doterajší prezident bosnianskych Srbov Milorad Dodik.
11.10.2014 18:31 Zahraničie
V Bosne a Hercegovine sa budú v nedeľu konať parlamentné a prezidentské voľby
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.10.2014 18:31 Zahraničie

V Bosne a Hercegovine sa budú v nedeľu konať parlamentné a prezidentské voľbySARAJEVO - V Bosne a Hercegovine (BaH) sa budú v nedeľu konať parlamentné a prezidentské voľby do federálnych orgánov ako aj do orgánov oboch republík - bosniansko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny a Republiky srbskej.


V rámci centrálnych inštitúcií si asi 3,3 milióna oprávnených voličov vyberie vyše 500 volených zástupcov vrátane poslancov parlamentu. Zvolia aj takzvané trojčlenné predsedníctvo krajiny, ktoré zastáva funkciu federálneho prezidenta. Voliči v Republike srbskej budú voliť republikového prezidenta a poslancov parlamentu. Hlavným kandidátom na hlavu štátu je doterajší prezident bosnianskych Srbov Milorad Dodik. Občania bosniansko-chorvátskej federácie si zvolia regionálny parlament ako aj poslancov jednotlivých kantónov.

 

Voľby sa budú opätovne konať bez zmeny kritizovanej ústavy, ktorá neumožňuje etnickým a náboženským menšinám uchádzať sa o posty v štruktúrach štátu. Na základe mierovej dohody, ktorá ukončila vojnu v Bosne v rokoch 1992-1995, sú za národnosti podľa bosnianskej ústavy považovaní len Bosniaci, Chorváti a Srbi, a len oni sa smú uchádzať o vrcholové štátne a legislatívne posty. Práve ústavná reforma bude hlavnou úlohou nového vedenia krajiny. Ďalšou úlohou bude vyriešiť ekonomické a politické problémy a najmä veľkú mieru korupcie.

 

Základy pre fungovanie samostatnej Bosny a Hercegoviny vytvorila Daytonská dohoda z roku 1995, vďaka ktorej sa podarilo zastaviť krviprelievanie medzi etnickými Srbmi, Chorvátmi a Bosniakmi. Zmluva zároveň krajinu rozdelila na Republiku srbskú s hlavným mestom Banja Luka a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny, ktorej správnym centrom je Sarajevo. Najvyšším orgánom krajiny je rotujúce predsedníctvo, v ktorom sa každých šesť mesiacov striedajú predstavitelia všetkých troch národnostných skupín. Okrem centrálnej vlády má výkonné právomoci aj osobitný zástupca medzinárodného spoločenstva.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok