Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Giampaolo di Paola
Giampaolo di Paola
27.11.2017 16:57 Zahraničie
V Bruseli sa prezentovala iniciatíva GNAI zameraná na modernizáciu NATO
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.11.2017 16:57 Zahraničie

V Bruseli sa prezentovala iniciatíva GNAI zameraná na modernizáciu NATOBRUSEL - Modernizácia a adaptácia Severoatlantickej aliancie bola hlavnou témou správy, ktorú v pondelok predložil médiám riadiaci výbor Iniciatívy GLOBSEC pre adaptáciu NATO (GNAI).


Organizátori potvrdili, že bruselské stretnutie nadväzuje na podujatie GLOBSEC 2017 z mája tohto roku v Bratislave, ktoré predostrelo iniciatívy zamerané na budúcnosť Aliancie, respektíve výzvy, ktorým by toto obranné zoskupenie malo čeliť v nadchádzajúcich rokoch.

 

Riadiaci výbor GNAI predložil svoje závery týkajúce sa práve oblasti modernizácie a prispôsobovania sa Aliancie novým pomerom v 21. storočí. Iniciatíva GNAI, ktorá sa zrodila po vlaňajšom summite NATO vo Varšave, je politický projekt, ktorý sa usiluje pozitívne ovplyvniť budúcu údernú silu, vybavenosť a interoperabilitu Aliancie.

 

GNAI sa snaží integrovať politické znalosti a expertízy, inštitucionálne poznatky, intelektuálnu disciplínu a priemyselné perspektívy. V konečnom dôsledku sa usiluje o poskytnutie inovatívnych a premyslených riešení vedúcim predstaviteľom NATO, aby sa táto organizácia stala pružnejším, rýchlejším a efektívnejším pilierom transatlantickej stability.

 

Riadiaci výbor GNAI sa skladá z rešpektovaných osobností - vedúcim iniciatívy je americký generál vo výslužbe John Allen, ďalšími členmi sú taliansky admirál Giampaolo di Paola, nemecký generál vo výslužbe Wolf Langheld, britský profesor a strategický analytik Julian Lindley-French, americký diplomat a bývalý zástupca generálneho tajomníka NATO Alexander Vershbow a bývalý slovenský veľvyslanec pri NATO a v súčasnosti riaditeľ inštitútu Carnegie Europe Tomáš Valášek.

 

Riadiaci výbor GNAI pripravuje a predkladá návrhy na zmeny v Aliancii, ktoré sa týkajú posilnenia jej odstrašujúcej a obrannej úlohy, zvyšovania úrovne vojenských ambícií sústredením sa na všetky nejadrové konvenčné sily vrátane kybernetických prostriedkov a nových technológií či posilňovania boja proti terorizmu.

 

Predmetom záujmu je i hľadanie vyváženého vzťahu s Ruskom pri poskytnutí záruk pre východných spojencov, že NATO ochráni ich slobodu, demokraciu a bezpečnosť, a tiež budovanie vzájomne prospešného partnerstva s EÚ s cieľom vytvoriť efektívnejšie rozdelenie finančnej záťaže na obranu medzi obe strany Atlantického oceánu.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok