Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. apr. 2021Aleš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.09.2018 13:28 Relax
V Centre pomoci Ligy proti rakovine v Košiciach je zapísaných viac ako 260 ľudí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.09.2018 13:28 Relax

V Centre pomoci Ligy proti rakovine v Košiciach je zapísaných viac ako 260 ľudíKOŠICE – V Centre pomoci Ligy proti rakovine v Košiciach je zapísaných viac ako 260 návštevníkov. Ako pre TASR povedala manažérka centra Ľubica Slatina, bezplatne poskytované služby využívajú ľudia od 20 rokov až do vyššieho dôchodcovského veku, väčšinu stále tvoria ženy.


Centrum pomoci je určené dospelým onkologickým pacientom. „Keď sme začínali, vyhľadávali nás najmä ženy, najčastejšie s rakovinou prsníka. Po rokoch sa to zmenilo, chodia k nám už aj muži, síce pomenej, ale nájdu sa. Pridružili sa diagnózy týkajúce sa brušnej dutiny, hrubého čreva, melanómy a podobne,“ spresnila.

 

Ako pripomenula, na Slovensku sú zriadené tri centrá pomoci, a to v Bratislave, v Martine a v Košiciach, ktoré sú spádovou oblasťou pre východné Slovensko. „Chodia k nám ľudia nielen z Košíc a z Prešova, ale aj zo vzdialenejších miest a obcí, hlavne ak idú na kontrolu,“ vysvetlila s tým, že je vhodné vopred ohlásiť svoju návštevu.

 

Spresnila, že v centre sa možno zapojiť do rôznych aktivít alebo využiť služby fyzioterapeutky. Okrem iného tam organizujú napríklad kreatívne či jazykové kurzy, skupinové i individuálne cvičenia. „Nie všetci chodia na všetko, niekedy máme plný dom, inokedy príde len niekoľko ľudí,“ povedala Slatina.

 

Centrum pomoci Ligy proti rakovine v Košiciach sídli na Paulínyho ulici. Podľa jej slov je poloha výhodná aj preto, že je blízko nemocnice. „Onkologickí pacienti môžu na rôzne výsledky alebo odbery čakať mimo nemocničného prostredia,“ povedala s tým, že pobočka Ligy proti rakovine bola v Košiciach zriadená v roku 1990. „V roku 2009 sme kúpili domček, ktorý v roku 2012 prešiel kompletnou rekonštrukciou, a po kolaudácii sa zmenil účel jeho používania, funguje ako centrum,“ uviedla.

 

Občianske združenie Liga proti rakovine na svojej webovej stránke pripomína, že centrá pomoci nie sú nemocnice ani zdravotnícke zariadenia, ale sú to miesta, kde sa stretávajú onkologickí pacienti s jediným cieľom - byť aktívni, zamestnať svoju myseľ či telo a odpútať sa od myšlienok na chorobu.

 

„Pacientka je doma, deti v škole a manžel v práci. Možno upadá do depresie. Počas choroby a liečby sa okruh známych prirodzene zužuje a keď ju niekto navštívi, možno ju ľutuje, a to je posledné, čo potrebuje. V našom centre majú čo robiť, môžu si tu posedieť, oddýchnuť, stretnúť sa s inými ľuďmi. Ženy si môžu dať dole parochňu a keď si idú zacvičiť, nemusia sa hanbiť, že majú len jeden prsník, lebo to sú reálne stavy, s ktorými sa denne stretávame,“ doplnila Slatina.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok