Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. jan. 2021Timotej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Čína do veľkej miery mor odstránila.
Čína do veľkej miery mor odstránila.
18.11.2019 11:53 Zahraničie
V Číne zaznamenali ďalší prípad moru!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.11.2019 11:53 Zahraničie

V Číne zaznamenali ďalší prípad moru!PEKING - Číňanovi vo veku 55 rokov diagnostikovali bubonický, teda žľazový mor po tom, čo zabil a zjedol divo žijúceho králika. Ide o tretí prípad tejto choroby v Číne - prvé dva zistili v hlavnom meste Peking. Informovali o tom čínske úrady.


Zdravotnícky úrad autonómnej severočínskej oblasti Vnútorné Mongolsko, severne od Pekingu, v priebehu soboty oznámil, že muža liečia v nemocnici v meste Chua-te. Vyšetrovatelia zistili, že pacient z vidieckej správnej jednotky (ajmag) Šilijn gol skonzumoval králika 5. novembra.

V oznámení sa dodávalo, že v úzkom kontakte s mužom bolo 28 ľudí, ktorých umiestnili do karantény, ale u žiadneho sa neprejavila horúčka ani iné príznaky nákazlivého moru.

 

 

V Pekingu diagnostikovali 12. novembra pľúcny mor dvom pacientom takisto pochádzajúcim z ajmagu Šilijn gol. Medzi týmito dvoma pacientmi a tretím prípadom nezistili žiadne epidemiologické spojenie.

 

Mor je smrteľný až u 90 % nakazených ľudí, ak nepodstupujú liečbu, ktorá sa uskutočňuje niekoľkými druhmi antibiotík. Pľúcny mor sa môže vyvinúť z bubonického (žľazového) a vyúsťuje do infekcie pľúc, ktorá spôsobuje skrátený dych, bolesti hlavy a kašeľ. Čína do veľkej miery mor odstránila, ale občas sú ešte hlásené prípady, prevažne medzi poľovníkmi, ktorí prichádzajú do kontaktu s blchami, teda prenášačmi baktérie Yersinia pestis. Posledná veľká známa epidémia moru bola v roku 2009, keď zomrelo niekoľko ľudí v meste C'-kche-tchan v provincii Čching-chaj na Tibetskej náhornej plošine.

 

 

Čína od roku 2003 výrazne zlepšila zisťovanie a zvládanie infekčných chorôb. Práve v uvedený rok prepukla epidémia ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS), ktorá si vyžiadala 774 úmrtí, väčšinou v Číne a Hongkongu. Peking najprv obviňovali zo zatajovania epidémie a z neochoty spolupracovať so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), vinou čoho sa choroba rozšírila aj mimo krajiny.

 

 

Tento rok africký mor ošípaných zlikvidoval celé čriedy ošípaných v Číne a na ďalších miestach Ázie, čo spôsobilo nedostatok a vyššie ceny bravčového mäsa.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Twitter, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok