Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
08.10.2010 11:54 Zahraničie
V červenom kale sa potvrdila prítomnosť ťažkých kovov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2010 11:54 Zahraničie

V červenom kale sa potvrdila prítomnosť ťažkých kovov
Analýza červeného kalu v maďarskej obci Kolontár ukázala podľa Greenpeace nezvyčajne vysoké množstvá arzénu a ortuti. Organizácia dnes zverejnila výsledky analýz vzoriek vody a bahna odobratých v tejto najviac postihnutej maďarskej obci deň po začiatku havarijného úniku červeného kalu z miestnych odkalísk. Hodnoty ťažkých kovov boli podľa biochemičky Greenpeace Kateřiny Věntusovej prekvapivo vysoké.
      Najmä koncentrácia arzénu je približne dvakrát vyššia, ako sú zvyčajné koncentrácie v červenom kale. Greenpeace v tejto súvislosti požaduje od maďarskej vlády, aby čo najpodrobnejšie informovala verejnosť o možných negatívnych účinkoch ťažkých kovov na životné prostredie a zdravie, realizovala podrobný monitoring zasiahnutých území a následne pripravila komplexný plán dekontaminácie.
      Vzorky odobrala Věntusová v maďarskej obci Kolontár 24 hodín po pretrhnutí hrádze miestneho odkaliska. V tom čase už v obci opadla prívalová vlna toxického kalu. Zasiahnutá obec bola pokrytá vrstvou bahna a v kanáloch sa ešte stále zdržiavala kontaminovaná voda. Pracovníci Greenpeace odobrali vzorky v čase, keď na mieste prebiehali záchranárske práce. Testovanie odobraných vzoriek uskutočnili nezávisle od seba dve laboratóriá v Rakúsku a Maďarsku.
      Výsledky analýz, ktoré nechal Greenpeace testovať u Rakúskej spolkovej agentúry pre životné prostredie vo Viedni, preukázali, že bahno v Kolontári obsahovalo 110 mg/kg arzénu, 1,3 mg/kg ortuti a 660 mg/kg chrómu. "Vzhľadom na množstvo vyliateho červeného kalu by to znamenalo, že do životného prostredia mohlo uniknúť až 50 ton arzénu. V odobratej vzorke vody z kanála v obci Kolontár bol obsah arzénu 0,25 miligramov na liter, čo je hodnota 25-krát vyššia, ako je jej limit v pitnej vode," vysvetľuje Greenpeace.
      "Zaujímalo nás, aké sú hlavé možné zdroje kontaminácie ohrozenej oblasti. Očakávali sme, že nájdeme ťažké kovy, ale množstvá arzénu a ortuti sú prekvapujúce. Toxické znečistenie takéhoto rozsahu môže predstavovať dlhodobé riziko pre ľudské zdravie, zdroje pitnej vody a miestne ekosystémy," uviedla Věntusová.
      Arzén je látka toxická pre rastliny a zvieratá. Má schopnosť hromadiť sa v ľudskom organizme a tak spôsobiť poškodenie nervového systému. Ortuť sa môže kumulovať v rámci potravinového reťazca. Jej účinok sa preukázal najmä u rýb. Rovnako ako arzén môže u ľudí spôsobiť poškodenie nervového systému.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok