Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2022Vladislav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.08.2017 14:38 Domov
V katastri Hurbanova vytláčajú pôvodnú flóru najnebezpečnejšie invázne druhy rastlín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.08.2017 14:38 Domov

V katastri Hurbanova vytláčajú pôvodnú flóru najnebezpečnejšie invázne druhy rastlínHURBANOVO - V katastrálnom území mesta Hurbanovo v okrese Komárno zaznamenali výskyt niekoľkých najnebezpečnejších inváznych nepôvodných druhov rastlín. Ako TASR informoval referent životného prostredia Mestského úradu (MsÚ) v Hurbanove Miklós Kecskés, ide najmä o ambróziu palinolistú a glejovku americkú.


Tieto rastliny sa šíria samovoľne a vytláčajú pôvodné druhy z ich prirodzených biotopov, čím znižujú biologickú rozmanitosť. "Ochrana prirodzeného druhového zloženia ekosystémov zahŕňa okrem iného aj odstraňovanie inváznych druhov. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané invázne druhy rastlín držať, prepravovať, dovážať, pestovať, rozmnožovať alebo obchodovať s nimi, ako aj s ich časťami alebo výrobkami z nich, ktoré by mohli spôsobiť samovoľné rozšírenie invázneho druhu," povedal Kecskés.

 

Podľa neho vlastník, správca alebo užívateľ pozemku je povinný na vlastné náklady odstraňovať invázne druhy spôsobom a starať sa o pozemok tak, aby sa zamedzilo ich opätovnému šíreniu. "V prípade nesplnenia týchto povinností rozhoduje v danej veci Okresný úrad Komárno, odbor starostlivosti o životné prostredie ako príslušný orgán ochrany prírody," dodal referent životného prostredia.

 

Existuje kombinovaný spôsob odstraňovania inváznych rastlín, v rámci ktorého sa pokosia a o dva týždne neskôr sa aplikujú herbicídy na báze glyfosfátu. "Pre úspešnosť zásahu je nevyhnutné dodržať čas medzi pokosením a aplikáciou, ktorý by nemal byť dlhší ako dva alebo tri týždne, pretože invázne rastliny rastú veľmi rýchlo. Najvhodnejšia výška rastlín pre aplikáciu je približne 20 centimetrov, ak je vyššia, praktická aplikácia je už náročná. Takto vykonaným zásahom sa silno poškodia výhonky a rastliny celkovo zoslabnú," ukončil Kecskés.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  YoutubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok