Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2021Mikuláš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tak okradli teda štát, alebo nie?
Tak okradli teda štát, alebo nie?
12.07.2021 15:13 Krimi
V kauze Daniari sa všetci obvinení vyhli väzenskej cele!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.07.2021 15:13 Krimi

V kauze Daniari sa všetci obvinení vyhli väzenskej cele!BRATISLAVA - Štvoricu obvinených v kauze známej ako Daniari budú stíhať na slobode. Rozhodol o tom dnes senát Najvyššieho súdu SR (NS SR), keď zamietol sťažnosti voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).


Ten v tomto prípade v sobotu 3. júla päticu obvinených nevzal do väzby. Prokuratúra v prípade Ladislava S., Radoslava U., Františka H. a Magdalény C. žiadala väzbu pre obavy z pokračovania v trestnej činnosti obvinených. V prípade Františka H. žiadala aj väzbu pre obavu z ovplyvňovania svedkov. Dnešné rozhodnutie NS SR je právoplatné.

 


Podnikateľa Ladislava S. v tomto prípade stíhajú pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, daňový podvod a podplácanie. Bývalému šéfovi Daňového úradu v Nitre prokuratúra okrem činnosti pre zločineckú skupinu pripisuje aj zneužitie právomoci verejného činiteľa. Pre rovnaký skutok je stíhaná aj Magdaléna C. František H. je obvinený ze činnosti pre zločineckú skupinu a daňový podvod. Pôvodne prokurátor žiadal väzbu aj pre obvinenú Tatianu K., neskôr však sťažnosť proti jej nevzatiu do väzby zo strany ŠTS stiahol.

Trestná činnosť obvinených sa podľa prokuratúry týkala vyplácania nadmerných odpočtov DPH. Obvinený Radoslav U. podľa prokuratúry vytvoril dokonca na Daňovom úrade v Nitre prostredníctvom dosadzovania spriaznených osôb podmienky, aby bolo možné v trestnej činnosti pokračovať aj po jeho odchode z funkcie.

 

"Činnosť daňového úradu v Nitre bola pôsobením obvinených nastavená celá zločinecky," uviedla dnes prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Mária Trstenská. Podľa stanoviska NS SR však napriek silným podozreniam z páchania trestnej činnosti, ktorú priznávajú aj niektorí obvinení, nie sú momentálne splnené podmienky na väzobné stíhanie obvinených.

 

 

Pokračovanie v trestnej činnosti obvinených, ktorá mala trvať do roku 2018 podľa súdu neumožňuje aj to, že osoby z prostredia finančnej správy, ktoré túto činnosť kryli, nie sú už vo funkciách.
 

Protiprávne odpočty z daní 
Národná kriminálna agentúra (NAKA) začiatkom júla v rámci akcie s názvom Daniari zadržala a obvinila 14 osôb z daňovej trestnej činnosti a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Ide o bývalých čelných predstaviteľov Finančnej správy SR a zamestnancov Daňového úradu v Nitre na rôznych stupňov riadenia. Tí mali zneužívať svoju právomoc a prijímať úplatky za zabezpečenie vyplatenia nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH).

 

Celkový, len doteraz zdokumentovaný rozsah neoprávnene vyplatených nadmerných odpočtov v prospech tejto zločineckej skupiny presahuje podľa polície sumu 18 miliónov eur.

 


Členovia zločineckej skupiny mali podľa polície vzájomne a koordinovaným konaním zabezpečiť, že si konkrétne spriaznené daňové subjekty neoprávnene uplatnili nárok na vrátenie DPH. Následne mali zabezpečiť priebeh daňovej kontroly alebo miestneho zisťovania tak, aby napriek neoprávnenosti žiadaných nadmerných odpočtov došlo k ich vyplateniu. Jednotlivým členom zločineckej skupiny a zamestnancom daňového úradu mali za to poskytovať úplatky.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky LC

Foto:  Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok