09.12.2021 08:22 Zahraničie
V Mali zaútočili na príslušníkov mierových jednotiek OSN. Niekoľkých zabili
BAMAKO - Výbušné zariadenie zasiahlo konvoj medzi mestami Douentza a Sévaré. V oblasti operujú skupiny napojené na teroristické organizácie al-Káida a Islamský štát. Žiadna z týchto skupín sa v stredu k útoku neprihlásila.
V dôsledku explózie zahynulo 7 príslušníkov mierových jednotiek Organizácie Spojených národov (OSN) a ďalší 3 utrpeli vážne zranenia. V stredu večer to na sociálnej sieti Twitter oznámila mierotvorná misia OSN v Mali (MINUSMA), informovala agentúra Reuters.

Generálny tajomník OSN António Guterres rázne odsúdil útok na konvoj. "(Guterres ) vyzýva malijské úrady, aby vynaložili snahu na identifikovanie páchateľov týchto útokov a mohli byť tak rýchlo predvedení pred súd," uviedol Guterresov hovorca Stephane Dujarric.
Prečítajte si tiež: Etiópska vláda vyhlásila výnimočný stav. Civilistov vyzvala k obrane hlavného mesta!
Mali, jedna z najväčších a najchudobnejších afrických krajín, sa snaží potlačiť islamistické vzbúrenecké hnutie, ktoré začalo vyčíňať na severe krajiny v roku 2012 a odvtedy si vyžiadalo tisíce životov v radoch armády i civilistov. Napriek prítomnosti tisícov francúzskych vojakov i jednotiek Organizácie spojených národov (OSN) zachvátil konflikt strednú časť Mali a rozšíril sa aj do susedných štátov Burkina Faso a Niger.

MINUSMA vyslala do Mali viac ako 13 000 vojakov v snahe dostať pod kontrolu násilie na severe a v strede krajiny. Od roku 2013 však táto misia zaznamenala vo svojich radoch viac ako 230 smrteľných zranení a stala sa z nej mierotvorná misia OSN s najväčším počtom úmrtí, píše Reuters.
Možno vás zaujme: VIDEO: Mladý Palestínčan sa pokúsil vraziť autom do izraelského vojenského stanovišťa
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík
Foto: TASR, Facebook
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk