Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. máj. 2020Urban
BratislavaBratislava 11°
Biblia
TV program
Moje Netky
04.04.2020 14:42 Relax
V nasledujúcich desaťročiach hrozí vymretie jednému miliónu druhov živočíchov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.04.2020 14:42 Relax

V nasledujúcich desaťročiach hrozí vymretie jednému miliónu druhov živočíchovBRATISLAVA – V nasledujúcich desaťročiach je vyhynutím ohrozených jeden milión rôznych druhov živočíchov. Uvádza sa to v publikácii ministerstva životného prostredia (MŽP) Sprievodca neformálnou environmentálnou výchovou a vzdelávaním pre udržateľný rozvoj, ktorú envirorezort sprístupnil na svojej internetovej stránke.


MŽP v nej uvádza, že od roku 1900 klesla početnosť pôvodných druhov vo väčšine hlavných pevninových biotopov o jednu pätinu. 

 

Svet sa zmení na nepoznanie?

Ohrozených je viac ako 40 percent druhov obojživelníkov, takmer 33 percent koralových útesov a vyše tretina všetkých morských cicavcov. Celosvetovo zaniklo viac než 85 percent mokradí a ich miera straty je trikrát rýchlejšia ako strata lesov.


MŽP v príručke uvádza, že podľa správy Medzivládnej vedecko-politickej platformy pre biodiverzitu a ekosystémové služby je ľudskou činnosťou „vážne zmenených” 75 percent pevniny a 66 percent morského prostredia.

 

Hlavným dôvodom sú zmeny vo využívaní pôdy a mora, priame využívanie organizmov, zmena klímy, znečisťovanie životného prostredia a rozširovanie inváznych druhov. K tomuto stavu tiež prispieva narastajúci počet ľudí na svete a stúpajúca potreba konzumovať čoraz viac potravín.

 

 

Populácia stále narastá
Stúpa aj využívané množstvo iných prírodných zdrojov, ako napríklad dreva, zásob rýb a iných morských živočíchov. Od roku 1970 sa ľudská populácia viac než zdvojnásobila a tempo rastu sa neustále zvyšuje. V roku 2019 žilo na zemi 7,7 miliardy obyvateľov.

 

Do roku 2030 by populácia mohla narásť na 8,5 miliardy a do roku 2050 na 9,7 miliardy ľudí. Poľnohospodárska výroba sa od roku 1970 strojnásobila a výrub lesov sa takmer zdvojnásobil. V porovnaní s rokom 1980 sa ročne vyťaží dvakrát toľko obnoviteľných a neobnoviteľných prírodných zdrojov a znečistenie odpadmi z plastov sa zvýšilo desaťnásobne.

 

 

Publikácia na edukáciu detí aj rodičov
Sprievodca neformálnou environmentálnou výchovou a vzdelávaním pre udržateľný rozvoj má slúžiť učiteľom, rodičom aj deťom na vzdelávanie v oblasti ochrany životného prostredia počas mimoriadnej situácie spojenej s koronavírusom, ale aj mimo nej.

 

Publikácia poskytuje informácie o prejavoch klimatických zmien na Slovensku, biodiverzite, ekosystémoch, ochrane prírody či vytváraní čistých a obnoviteľných zdrojov energie.

 

Sprievodca zároveň poskytuje množstvo rôznorodých zdrojov informácií, voľne dostupných vzdelávacích materiálov, odkazy na učebné pomôcky, vzdelávacie plány, projekty, videá alebo online kurzy.reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok