Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2021Mikuláš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Masové hroby v Odese.
Masové hroby v Odese.
31.08.2021 07:47 Zaujímavosti
V Odese objavili masový hrob zo stalinskej éry, odhadujú až 20 000 obetí!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.08.2021 07:47 Zaujímavosti

V Odese objavili masový hrob zo stalinskej éry, odhadujú až 20 000 obetí!ODESA - Kosti 5 000 až 20 000 ľudí ležia v masových hroboch, ktoré boli objavené tento mesiac v blízkosti letiska v Odese.


Predpokladá sa, že ide o obete stalinských čistiekPočet obetí zaraďuje tento masový hrob k najväčším, aké sa dosiaľ našli na Ukrajine. Hrob sa nachádza neďaleko odeského letiska. K objavu došlo v priebehu augusta počas stavebných prác.

 

 

Prečítajte si: Našli sa pozostatky 215 detí v bývalej internátnej škole zriadenej na asimiláciu domorodých obyvateľov

 

Pozostatky tiel sú v hrobe naukladané v piatich vrstvách. Odborníci sú presvedčení, že títo ľudia boli popravení v 30. rokoch 20. storočia, v čase známom ako Veľký teror, ktorý rozpútal vtedajší sovietsky vodca Josif Stalin. "Keď dokončíme exhumáciu, rozhodneme sa, čo spravíme s týmto miestom. Samozrejme, plánujeme tu vytvoriť pamätník," vyhlásil starosta Odesy Gennadij Truchanov.

 

K objavu niekoľkých masových hrobov v tejto oblasti došlo už v predošlých rokoch. Národnosť väzňov, ako aj údajné zločiny, za ktoré boli popravení, zostávajú stále neznáme. Podľa odhadov historikov boli počas stalinských represálií uväznené alebo popravené v gulagoch státisíce Ukrajincov.

 

Možno vás zaujme: SKUTOČNÝ PRÍBEH: Prebiehal počas komunizmu obchod s novorodencami? Jana Ulrych už 51 rokov netuší, kde je jej dcéra

 

Jednou z najznámejších popravných lokalít je les neďaleko dediny Bykivnia na predmestí ukrajinského hlavného mesta Kyjev, kde boli v rokoch 1937-1941 zahrabané desaťtisíce obetí. Milióny Ukrajincov zomreli tiež v rokoch 1932-1933 počas hladomoru, ktorý Kyjev považuje za genocídu zorganizovanú Stalinom.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: BBC/ AFP/ Netky KP

Foto:  reprofoto YoutubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok