Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. apr. 2021Marcel
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Národná rada Slovenskej republiky, poslanci v pléne.
Národná rada Slovenskej republiky, poslanci v pléne.
16.11.2020 10:48 Domov
V parlamente sa už diskutuje o reforme súdnictva, ako to vyzerá s imunitou pre sudcov?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.11.2020 10:48 Domov

V parlamente sa už diskutuje o reforme súdnictva, ako to vyzerá s imunitou pre sudcov?BRATISLAVA - Reforma ústavného zákona, ktorá upravuje rozhodovaciu imunitu sudcov, aj naďalej explicitne chráni sudcu pred trestným alebo disciplinárnym stíhaním za právny názor.


Zároveň sa však stanovuje, že imunita nepokrýva také správanie sa sudcu pri rozhodovaní, ktoré napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu alebo disciplinárneho previnenia.

 

Musí tam byť zodpovednosť

Ako uviedol Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR, sudca totiž musí byť disciplinárne a v odôvodnených prípadoch aj trestne zodpovedný za právny frivolný, svojvoľný, ničím nepodložený názor, ignorujúci znenie právnych predpisov, judikatúru, právnu literatúru.

 


Ako ďalej vysvetlil, novela upravuje to, že voči sudcovi nemôže byť vyvodzovaná zodpovednosť, ak by napríklad jeho právny názor bol vyšším súdom považovaný za nesprávny. "Inými slovami, sudca bude pri zákonnom a riadnom rozhodovaní, teda pri hodnotení dôkazov, interpretovaní práva a podobne, aj naďalej chránený imunitou garantovanou ústavou," dodal Bubla.

 

Svojvoľná aplikácia práva je neprípustná 
Úprava trestného činu ohýbania práva si kladie za cieľ chrániť ústavné právo adresátov práva na také rozhodnutie, ktoré bude spravodlivé a nebude výsledkom svojvoľného aplikovania a výkladu právnych noriem sudcami ako nestrannými arbitrami.

 

 

Súčasť reformy 
O reforme ústavného zákona už rokujú poslanci Národnej rady SR. Okrem iného zahŕňa reformu Súdnej rady Slovenskej republiky, majetkové previerky sudcov, reformu Ústavného súdu SR, povinné zavedenie vekového stropu sudcov či zriadenie Najvyššieho správneho súdu SR. Novela by mala vstúpiť do platnosti od 1. januára 2021.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok